Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/webzinet/domains/webzi.net/public_html/wp-content/plugins/ol_scrapes/classes/class-ol-scrapes.php on line 3294
Vobfus ve Beebone birbirini güncelleyen iki pc virüsü – Webzi.NET / İşin Doğrusu
Teknoloji

Vobfus ve Beebone birbirini güncelleyen iki pc virüsü

Vobfus ve Beebone isimli iki bilgisayar virüsü, birbirine yardımcı olarak hep güncel ve yüklü kalmalarını sağlıyor.

İki bilgisayar virüsü de, sürekli diğerinin en yeni sürümünü yükleyerek, antivirüs programlarını aşmayı başarıyor.

Virüslerin güncel sürümü, antivirüs tarafından henüz tanınmadığı için, bu İki bilgisayar virüsü de etkiledikleri bilgisayarlarda kalmayı sürdürebiliyor.

Etkiledikleri bilgisayarları, hırsızların kullanımına açan virüsler, satılabilecek verilere ulaşıma olanak sağlıyor ya da başka bilgisayarlara saldırılarda kullanılabiliyor.

İki virüs arasındaki ‘yaşam destek ortaklığı’, Microsoft’un tehlikeli yazılımlar uzmanı Hyun Çoi’nin yazdığı bir blogda açıklandı.
Çoi, Windows işletim sistemini etkileyen iki virüs Vobfus ve Beebone’un çok büyük oranda birlikte bulunduklarını söyledi. Çoi, hedef alınan bilgisayarı öncelikle Vobfus’un etkilediğini, yüklendiği bilgisayarlarda gizlenmek için farklı taktikler uyguladığını açıkladı.

Sahte internet linkleri aracılığıyla ya da aynı ağ üzerindeki başka bilgisayarlardan yayılabilen Vobfus, usb bellek cihazlarında gizlenerek de sistemlere bulaşabiliyor.

Vobfus, herhangi bir bilgisayara yüklendikten sonra, otomatik olarak Beebone adlı diğer virüsü de yüklüyor.
Beebone, yüklendiği bilgisayarın, “botnet” adı verilen, virüsten etkilenmiş diğer bilgisayarlar ağının arasına katıyor.
Hyun Çoi, bu aşamadan sonra iki virüsün birlikte çalıştıklarını ve belli aralıklarla, diğer virüsün en yeni sürümünü bilgisayara yüklemeye başladıklarını belirtiyor.

Çoi, ‘siber suç ortaklığı’ diye tanımladığı bu işbirliği sayesinde, iki virüsün de tarama programlarını atlatmayı başardıklarını belirtiyor.

Microsoft’un uzmanı Çoi, “Vobfus, belirlenip imha edilse bile, henüz belirlenememiş bir Beebone virüsünü yüklemiş olabilir. Bu durumda, Beebone, sırası geldiğinde, otomatik olarak Vobfus’un en son sürümünü yükleyerek bilgisayarı etkilemeye devam edecektir” dedi.

Bu iki virüsün, sıkı bir ilişki içinde olduklarını vurgulayan Çoi, bu ‘yaşam destek ortaklığı’ sayesinde Vobfus’un ilk ortaya çıktığı 2009’dan beri tamamen ortadan kaldırılamadığını söyledi.

Bilgisayar ağları üzerinden kolaylıkla yayılabildiği için Vobfus’u yenmenin oldukça güç olduğunu belirten Hyun Çoi, internet linklerine tıklarken dikkatli olunması ve Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda ‘otomatik yürüt’ (autorun) seçeneğinin hizmet dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı