3 Boyutlu YazıcılarTeknoloji

3 Boyutlu yazıcılardan yapay et üretimi başlıyor.

ABD teknoloji şirketi Modern Meadow üç boyutlu yazıcılar kullanarak yapay et üretmeye hazırlanıyor.

Silikon Vadisi’nin önde gelen yatırımcılarından, Paypal’ın kurucularından ve Facebook’a ilk dönemlerde yatırım yapan isimlerden Peter Thiel, bu şirkete de 350 bin dolar yatırım yaptı. Baba-oğul Gabor ve Andras Forgacs tarafından kurulan şirket, üç boyutlu yazıcı teknolojisine yeni bir boyut kazandırmak istiyor.
Üç boyutlu yazma işlemi, dijital modeller kullanılarak katı nesnelerin üretilmesine verilen ad. Bu teknikte nesne küçük damlalar halinde art arda, katman katman yerleştirilerek üretiliyor.

Son 10 yıldır kullanılan bu teknikle şimdiden mücevherler, oyuncaklar, mobilyalar, arabalar, hatta son zamanlarda silah parçaları bile üretiliyor. Bazı araştırmacılar çikolata gibi gıda maddelerini üretmeyi de başardı.

Ancak Missouri Üniversitesi’nden Prof Gabor Forgacs bio-yazıcı tekniğiyle, canlı bir yaratığın bir parçasını üretmenin, çikolata üretmekten çok daha zor olduğunu belirtti.

Forgacs “Biz canlı malzeme basıyoruz — hücreler biz onları yazdırırken canlı haldeler” dedi.

Doku baskısı yapmanın yepyeni bir aşama olduğunu belirten Forgacs, ekibiyle beraber şimdiden bir prototip üretmeyi başardıklarını ancak bunun henüz tüketime uygun hale gelmediğini ifade etti.

Biyomühendislik ürünü etin yapımında ilk adım, bilim adamlarının biyopsi adı verilen yöntemle hayvanlardan kök hücre ve başka özel hücreler alınması. Kök hücreler kendilerini birçok kez yeniden üretebiliyor, özel işlevli hücrelere dönüşebiliyor. Bu hücreler gerekli miktarda çoğaltıldıktan sonra bio-kartuşlara yerleştiriliyorlar.

Dolayısıyla bio-yazıcının kartuşlarında geleneksel mürekkep ya da plastik malzeme değil de, binlerce canlı hücreden oluşan bir biyomürekkep bulunuyor. İstenen biçimde “yazdırılan” biyomürekkebin parçaları doğal olarak birleşiyor ve canlı doku oluşuyor.

Bu yöntem, bio-yazıcıları yapay organ üretiminde kullanma çabalarıyla benzeşiyor.Deneyler şimdiye dek yalnızca hayvanlar üzerinde yapıldı.

Profesör Forgacs’ın kurduğu bir diğer şirket, Organovo, 2010 yılında tek bir kişiden alınan hücrelerle kan akışını sağlayacak durumda kan damarları “yazdırmayı” başarmıştı. İnsanlar için kullanılmaya başlanmadan önce fazlasıyla geliştirilmeye ihtiyacı olan bu uygulama için çalışmalar sürüyor.

Yakın gelecekte, lezzetli bir bonfile yemek için, bilgisayar, mouse ve yazıcı ihtiyacınız olması gündeme gelebilir. Sanal marketlerden alacağınız bonfile çizimini birkaç tıklama ile yemeye hazır halde yazıcıdan çıktı alabilmeniz, hiçde uzak bir ihtimal değil…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı