Teknoloji

Oyun oynayanların beyni büyüyor

Yine bir araştırma, yine bir tarafını memnun edecek sonuç. Alman bilim adamları yine sahnede Berlin’ de bulunan Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve St. Hedwig Hastanesi bilimadamları bir araştırma yaptılar ve oyun oynayanların beyninin fiziksel olarak da büyüdüğüne dair bir sonuca ulaştılar.

Yeni dönem bilgisayar oyunlarının zekayı geliştirdiği kanıtlanmış bir gerçek fakat Alman bilimadamları için bu da yeterli gelmemiş ve bir araştırmaya koyulmuşlar. Yapılan araştırmada;

Denekler 60 gün süre ile,  her gün 30 dakika süreyle efsane oyun MARİO’ yu oynadı. Deneyin sonunda beynin bilateral hipokampüs ve sağ alın korteksinde gri madde dokusunun önemli derecede arttğı gözlendi. Hipokampüs, hafıza ile birlikte, algısal bilgilerin (koku, ses vb.) hafızayla bağlantısının kurulmasında rol oynuyor. Deneklere oynatılan oyunun, oyun karakterinin üç boyutlu bir dünyada sürekli hareketler yapmasını gerektirirken, oyuncular karakterin konumu ve hareketlerine odaklandıkları iki ekranı takip ediyor. Oyun böylece ben merkezi ve diğer merkezli oyun stratejisi arasında geçiş yapıyor.

Quartz sitesinin haberine göre, denekler oyundan zevk aldıkça ve oyunu oynamak için istekleri de arttıkça gri madde de artış gözlendi. Ancak gri maddenin artışıyla beynin ödüllendirme sistemi arasında bir bağlantı olup olmadığı, yani dopamin hormanunun gri maddeyi etkileyip etkilemediği henüz kesin değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İşte yine sahne arkasına, soyunda odalarının olduğu tarafa taşındım. Taşırken özen gösterdiler, örtümü örtmeyi unutmadılar ama yine de bir kenara atıldım işte. Üstelik anlı şanlı konser salonunun en değerli enstrümanı olan kuyruklu piyanonun böyle kenara atılıyor olması benden başka kimseyi rahatsız etmiyor. Neymiş? Gitar resitali varmış. Gitar dediğin ne ki? Hap kadar alet. Ben de sahnede kenarda durup boy göstersem, resitalden nasiplensem, millet beni yine göz ucuyla da olsa görse fark etse, kime ne zararım olacak? Olmazmış, sahne resital enstrümanlarına teslim edilmeliymiş. Sıradan bir piyano değilim ki. Konser salonlarının en kıymetli markalarından, genellikle akort sorunu yaratmadan defalarca kullanılabilen, sesi ve tınısıyla kendini kabul ettirmiş değerli bir piyanonun böyle kenara atılıyor olmasına alışmayı kimse benden beklemesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı