GündemTeknoloji

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

2009 yılında özelleştirilen 118 bilinmeyen numaralar servisi, lisans alan şirketler tarafından işletiliyor. İşte bu şirketlere 2016 yılının ilk 9 ayında tam 53 milyon Türk Lirası harcadık.

Özelleştirmeden önce sadece 118 olan bilinmeyen numara sorgulama servisi Türk Telekom tarafından işletilmekteydi. 2009 yılından itibaren, özelleştirmeye gidilerek 4 firmaya verilen lisans sonrasında 118 olan numaraya 2 hane daha eklenerek 118 XX formatında yeni numaralar oluşturuldu ve 100 milyon Liralık bir pazar özelleştirilmiş oldu.
BTK tarafından düzenlenen ve denetlenen bu bilinmeyen numara sorgulama servisi veren  firmalar ve hizmetlere, sadece bilinmeyen numaralar değil daha birçok servis ve hizmeti ekleyen özel şirketler bu pazarda rekabet etmeye devam ediyorlar.  BTK tarafından açıklanan verilere göre, 2016 yılının ilk 9 ayında bilinmeyen numaralar servislerine 53 milyon Lira gibi dev bir ödeme yapmışız.

Bu servislerde aslan payını alan yaklaşık %82 lik payıyla BN Telekom. Diğer 8 bilinmeyen numara sorgulama hizmet veren firma ise %18 lik kısmı bölüşmüşler…

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bilinmeyen numaralar için 118 80 i arıyacağıma numarayı rehbere ekleyip Whatsapptan resmine bakıp kim olduğunu anlarım yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı