Teknoloji

Avast anti-virüs hacklendi 400.000 kişinin bilgileri çalındı

 Anti virüs programları hepimizin bilgisayarlarında mevcut olan yazılımlar. Bu anti virüs programları ilk akla geldiğinde beynimizin çağırdığı ilk üç markadan biri olan Avast hacker lar tarafından saldırıya uğradı. 400.000 kullanıcının şifreleri çalındı…

Her windows kullanıcısın olmazsa olmazıdır anti-virüs yazılımları. Ne zaman saate bakmak isteseniz orada dönüp duran ya da yanıp sönen işlemci ve ram düşmanı yazılımlardır. Ama yine de vazgeçemeyiz. Çünkü sanki bilgisayarımızda hükümet sırlarını saklıyormuşçasına özel bilgiler olduğunu düşünmemizi sağlayan karteller diğer birçok üründe olduğu gibi anti-virüs yazılımlarının da resmen içimize işleyerek kullanmak zorunda olduğumuzu düşündürmeyi başardılar…

Neyse haber bundan bahsetmiyor, ama yeri gelmişken içimdekiler dökülüverdi bir anda. Daha sayfalarca yazarım fakat kısa kesmek zorundayım. Malum basın özgürlüğü, okuyucu/kullanıcı özgürlüğünü kısıtlayınca hiç de hoş olmuyor. Bu ve benzeri konularda ne zamandır yazayım istiyordum, bu güne nasipmiş bir paragrafta olsa. Gelelim habere…

AVAST ANTİ-VİRÜS YAZILIMI HACKLENDİ…

AVAST’ ın Ceo’ su Vince Steckler’ a göre, hackerlar pazartesi gününden bu yana forumda ellerini kollarını sallaya sallaya geziyorlar fakat ödeme bilgilerinin hiçbirine erişemediler. Sadece 400.000 kişinin şifrelerini çaldılar ve geziyorlar. 

Konunun ne olduğu, nasıl bir saçmalık olduğu belli çok uzatmaya da gerek yok. Kendini bir saldırıdan koruyamayan bir şirket her yaptığımızı izleyerek “bizi koruyor”??? Şirketten gelen açıklamanın çevirisi aşağıdaki gibidir.

 

Avast’ın CEO su Vince Steckler’in açıklaması;

Hafta sonu gerçekleştirilen saldırıda birbirinden farklı kullanıcı ve takma ismin yanında, elektronik posta adresleri ve gizlenmiş birçok şifre ele geçirildi. Nitekim bu saldırı kısa sürede engellenerek, 200 milyonluk kullanıcı havuzunun 400.000’ine ulaşabildi. Saldırı esnasında çalınan kullanıcı adlarının ne kadar önemli olduğunu ve sonucun sizlere ne kadar zorluk çıkardığının farkındayız.

Şimdilik forumlara nasıl izinsiz girildiği hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat saldırganın “kriptografik” yani esas şifrenin şifrelenme kodunu ele geçirdiği ve bu sayede saldırıyı geçekleştirebildiğini düşünüyoruz.  Herhangi üst düzey bir hırsız kriptonik algoritmayı şifreye dönüştürebilecektir.Bu yolla saldırı düzenleyebilecek kapasitedeki bir insanın, büyük paralara alınan donanıma sahip olması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı