3 Boyutlu YazıcılarGündem

Üç boyutlu (3D) yazıcı ile üretilen protez bacak

3 Boyutlu yazıcılar ile ilgili haber ve makalelerimizi daha önce yayınlamıştık. Yanda gördüğünüz bu sevgili dostumuza büyük bir yardımı dokunarak yine bir haberi haketmiş oldu 3d yazıcılar…

 

 

3d Pillar adlı bir şirket, bir tavukla girdiği kavga sonucu sağ bacağını kaybeden bir ördek için, 3 boyutlu yazıcıdan protez bacak yaptı. Şuanda henüz prototip aşamasında olan bacağı bir başka yerel 3d firması ile birlikte üreten firma sahibi ve çalışanları, prototiplerin ördek için tam uyumlu olması sonucunda gerçek protez bacak için kolları sıvadı.

 

Gelelim WebziNET ters köşesine;

Bu kadar olumlu bir haber olmasına rağmen ve daha önce birçok yazımızda bahsettiğimiz bir konu olmasına rağmen 3d yazıcıların hayatımıza giriş ve haberdar oluş şeklimiz açısından çok da olumlu düşünemiyoruz. Öncelikle hatırlayalım. 3D yazıcılar tüm dünya da nasıl haber olmuştu. Tabii ki 3 Boyutlu yazıcıdan üretilebilecek bir silahın planlarının internette paylaşılmasıyla. ABD temsilciler meclisine bile taşınan konu çok tartışılmış, yazılmış-çizilmişti. Sonrasında yapay dokular üretilebileceği vb bir çok haberle her teknolojik gelişmede olduğu gibi normalleştirilmiş ve hayatımızın içine rahatça süzülmüştü.

Açıkçası bu kadar güzel bir haberin altına bu kadar karamsar bir metin eklemek istemezdim. Fakat ne zaman 3d yazıcı haberi gelse ofise bunları düşünmeden edemiyorum. Sizlerle de paylaşmak istedim. Farklı görüşleriniz varsa lütfen bildirmekten çekinmeyin. Alltaki yorum bölümü bunun için var.

 

Saygılarımla

VforVANDETTA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı