Teknoloji

Robotlar gelecek 20 yıl içinde işlerimizi elimizden alacak.

İngiltere’ de yapılan bir araştırmaya göre, gelecek 20 yıl içinde robotlar işlerimizin %35 ini yapabilecek durumda olacaklar.

Oxford Üniversitesi öncülüğünde ve desteğiyle Dünya genelinde yapılan araştırmalarda, meslekler ve iş dallarında bilgisayarların gücü ve etkinliği araştırılıyor. İnsan zekasının ve hayal gücünün gerekmediği işlerde, bilgisayarların ve otomasyon sistemlerinin etkin olmasıyla birlikte tüm iş verenler bu otomasyon sistemlerini kullanmaya başlayacak olurlarsa, geçmişte ve günümüzde insanlar tarafından yapılmakta olan işlerin % 35 i bir gecede robotlara devredilebilir durumda.

Yaratıcılık ve zeka gerekmeyen işlerde örneğin; aşçılar, satış ve pazarlama elemanlarının yaptığı işi robotlar yapabilecek. Sadece fiziki güzellik gerektiren mankenlik gibi meslekler ise sayılan diğer tüm mesleklerden önce kusursuz tasarlanmış robotlara devredilmeye mahkum gibi görünüyor. Psikologlar, spor hocaları ve öğretmenlerin işleri ise, bireysel katkılar nedeniyle robot tehdidinden şimdilik kurtulmuş gibi görünüyor.

İnsan ilişkileri ile iç içe olan yöneticilik ise çok uzun bir süre daha insanlar tarafından yapılacak gibi görünüyor.

Robotların son 20 yılda sessiz sedasız çoğu iş dalını sildiğini hatırlatan uzmanlar,  gelecekte kayıp işler konusunun daha önemli hale geleceğini, ekonomik altyapının henüz işsiz bireyler sorununu çözmediğini vurguluyor.

Araştırmacılar, ünlü ekonomist John Maynard Keynes’in 1933’te  robotlaşma sonucu oluşacak işsizlikle ilgili öngörüsünü de hatırlatıyor. İngiliz uzmanlar, teknolojik gelişmelerin “Teknoloji işsizlik yaratacak” diyen Keynes’in o dönemdeki öngörüsünün ötesinde geçtiğine dikkat çekiyor.

Webzi Editör Notu:

Araştırmada yer verilmişmidir bilmiyorum fakat, haberi yazarken anladığım kadarıyla blogger ya da editörlerin ve içerik üreticilerinde yeri garanti gibi… Sevgili patronumuza duyurulur…:)

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. seçim sonuçları belli,konulara geçelim. sıralamam; yapay zeka, şeylerin interneti, gelecek teknolojiler, robotlar. teşekkürler

  2. Gün gelecek insanlar telefonların esiri olacaklar
    İşte o zaman robotlar çıkacak gerçek dost yerine geçmeye çalışan
    Ve o gün insanlık bitecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı