Teknoloji

Genç Aktivist Rss mimarlarından Aaron Swartz intihar etti

anonymous_redhack_milli_istihbarat_teskilati_mit_sitesi_hackledi  Amerika Birleşik Devletlerinde, fikirleri ve aktivistliği nedeniyle yargılanan Aaron Swartz, davaları sürerken geçen cuma günü intihar etti.

Aaron Swartz

 

Başsavcılık Dairesi tarafından yürütülen davada yargılanırken, geçtiğimiz Cuma günü intihar eden yazılım geliştiricisi ve aktivist Aaron Swartz için kamuoyunda büyüyen tepkiye son dönemde adından sıkça bahsettiren Hacker grubu Anonymous da katıldı. Swartz’ın bilgisayar sistemini hack’lemekle suçlandığı Massachusetts Teknoloji Ensititüsü’nün (MIT) sayfasını hack’ledi, Swartz’ı anmayı da ihmal etmedi.

Geçtiğimiz Cuma günü intihar eden genç teknoloji dehası aktivist Aaron Swartz’ın intihari hakkında ABD Adalet Bakanlığı, aktivist eylemleri nedeniyle yargılanan Swartz’ın, henüz karar çıkmadan intihar etmesi nedeniyle davanın düştüğünü açıkladı ve yorum yapmayı reddetti.

Bakanlık sözcüsü Christina DiIorio-Sterling, “Swartz ailesinin mahremiyetine saygı göstermek istiyoruz… Ölümü bir trajediydi ve şu aşamada yorum yapmak istemiyoruz” dedi.

 

Beyaz Saray’a gönderilen dilekçede, Swartz’ın davasına bakan Savcı Carmen Ortiz’in ‘yolsuzluk’ yaptığı ve görevinden alınması talep edildi.

Henüz 26 yaşında olan Swartz, ABD’de hayata geçirilmek istenen internet denetimi yasalarına karşı mücadele veriyordu. Swartz, uzun bir süreden beri depresyonla mücadele ettiğini de saklamıyordu.
Swartz, henüz 14 yaşındayken haber takip sistemi RSS’in geliştirilmesinde rol oynamıştı. ‘Demand Progress’ adlı aktivist grubu kuran Swartz, ABD’de hayata geçirilmek istenen ‘Stop Online Piracy’ ve ‘Protect IP’ yasalarına karşı mücadele başlatmıştı.2011 yılında MIT’nin bilgisayar ağını hack’lemek ve akademik makalelerin arşivlendiği JSTOR hizmetinden 4.8 milyon dokümanı yasadışı indirmekle suçlandı. ABD Başsavcılık Dairesi’nin kontrolünde yürütülen davada, Swartz suçlu bulunması halinde 4 milyon dolar para cezası ve en az 50 yıl hapisle karşı karşıya kalacaktı.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı