Teknoloji

Facebook arama motoru.GraphSearch beta olarak yayınlandı.

facebook_graphsearch_sosyal_ag_aramasi_facebook_arama_motoru  Facebook arama motoru yaptı, adını da graph search koydu. Ama bu arama motoru bildikleriniz gibi değil.  

 

 

 

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal ağının kullanıcıları için hazırladığı en son aracı tanıttı. Beta sürümü hayata geçen Graph Search, insanlara, fotoğraflara, mekanlara ve ilgi alanlarına odaklanıyor. Zuckerberg, yaptığı sunumda Graph Search aracının zamanla gelişeceğini ve henüz ilk basamağında olduğunu ifade etti.

Graph Search aracının internet tarayıcılarında yapılan aramalardan farklı olduğunu ifade eden Zuckerberg, arama motorları Google ve Bing ile aralarındaki fark bulunduğunu belirtti.

Beta sürümü hayata geçen yeni hizmete erişim sağlamak için facebook.com/graphsearch bağlantısı kullanılabilir.

 

PEKİ YA GİZLİLİK?


Sunumda akılları kurcalayan en önemli konu, Facebook’un sık sık  gizlilik konusuydu. Zuckerberg, yeni hizmette böyle bir durum yaşanmayacağına dair kullanıcılara güvence verdi.

Zuckerberg, “1 trilyon bağlantıyı düzeltmek gerçekten zor bir teknik sorun… Bunu, herkesin gizliliğini korumaya çalışarak yapıyorsunuz. Ama Facebook her içeriğin gizliliğini koruduğuna emin” dedi.

Zuckerberg, Grafik Araması’nın aynı zamanda mobil platform için de geliştirileceğini, yeni güvenlik içerikleri ve araçları kullanılacağını, kullanıcıların yeni araçları profil sayfalarında deneyebileceğini söyledi.

Facebook’un üçüncü sütunu, dünyanın en büyük sosyal ağı için ne kadar sağlam bir dayanak olacak, zaman gösterecek.

 

Facebook’ un kurucusu Zuckerberg, sunumda kendisinden bir örnek vererek, ‘Palo Alto, California’da yaşayan ve Games of Thrones’u izleyen arkadaşlar’ araması yaptı. Çıkan sıralamada, insanlar size olan yakınlıkları ve ortak arkadaşlarınızın çokluğu gibi faktörlerle sıralanıyor.

Diğer örnek aramalarına örnek olarak da, “Palo Alto, California’daki Meksika restoranlarını seven arkadaşlarım”, “arkadaşlarımın konuştuğu yabancı diller” veya “Londra’da yaşayan arkadaşlarımın fotoğrafları” gibi aramalar verildi. Zuckerberg, pratik arama sayesinde Facebook’un 1 milyar kullanıcısının 1 trilyon bağlantı kurduğunu ve 240 milyar fotoğraf ile daha fazla bilgiye erişim sağlayabileceğini belirtti.

Zuckerberg, ‘Sosyal Grafik bir veri tabanı. Her veri tabanı gibi orada arama yapabilmelisiniz” dedi. 28 yaşındaki CEO, Sosyal Grafik’i Haber Akışı ve Zaman Tüneli’nin ardından Facebook’un üçüncü sütunu olarak tanımladı.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı