Teknoloji

Facebook doğru yolu buldu. Mobil yatırımlara hız verdi

     Sosyal iletişim devi Facebook, Google ile girdiği kıyasıya rekabet sırasında doğru yolu bularak, mobil yatırımlarına hız verdi. Son olarak kulislerde gezen haberler, Facebook’ un mobil navigasyon uygulama şirketi olan Waze’ i satın almak için herşeyi yaptığını gösteriyor.

Sosyal Medyanın dev patronu Facebook 800 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir bedel ödeyeceği düşünülen Waze ile işi bitirmek üzere. Daha önce Microsoft’ un da satın alma listesinde olduğu öne sürülen şirket ile son aşamaya geldikleri öğrenilen Facebook bu yatırımla Google bir gol daha atmayı planlıyor.

Facebook, Waze’i satın alması halinde,  on milyonlarca kullanıcının aktif olduğu,  gerçek zamanlı yol bilgisi sunma teknolojisine kavuşacak. The Next Web’in verdiği bilgiye göre, sosyal trafik ve navigasyon uygulaması Waze’in geçtiğimiz aylarda kullanıcı sayısı 36 milyondu. Kullanıcı sayısının bugün 45 milyon olduğunu açıklayan şirketin, bu rakamı 2013 sonuna kadar iki katına çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

     Waze üyesi sürücüler, 2012 boyunca 9.66 milyar kilometre yol aldı ve trafik durumu hakkında 90 milyon bildiri geçti. Dahası, 65 bin harita editörü Waze üzerinde 500 milyon harita editleme ve güncellemesi yaptı, yollardaki 1.7 milyon değişiklik haritalara işlendi. Waze, bugün itibariyle 110 ülkede aktif durumda.

Facebook geçtiğimiz aylarda mobil piyasasına giriş için çok hızlı ve doğru bir yol seçmiş ve facebook home ile başarılı ve görkemli bir giriş sergilemişti. Bu atakla Facebook mobil kullanıcı sayısını tam 751 milyona çıkardı. Bu rakam göze çok geliyor öyle değil mi? Bu rakamın dolar bir karşılığı elbetteki var. O daha da göze hitap ediyor. Tam, 375 milyon dolar, Bu rakam toplam reklam gelirinin %30 u na denk geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı