Teknoloji

Apple vs Samsung Davada kılıçlar yeniden çekildi

    Apple ile Samsung, arasında Amerikada geçtiğimiz aylarda karara bağlanan ve Samsung’ un 1.05 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum olduğu davanın ardından, yine mahkeme salonunun yolu göründü. Samsung, kararın bozulmasını isterken, Apple ek tazminat talep ediyor.

İki teknoloji devi Apple ve Samsung,  patent savaşlarında en büyük mücadeleyi apple’ ın elinin kuvvetli olduğu Amerika’ da veriyor. Ağustos ayında sonuçlanan en önemli davada, San Jose Bölge Mahkemesi Samsung’un Apple’a ait mobil cihaz patentlerini ihlal ettiği kararına varmış ve güney Koreli şirketi ağır bir tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Davanın ardından kavga tüm hızıyla devam ederken, Samsung jürinin Apple yanlısı olduğunu öne sürerek tekrar mahkemeye gideceğini belirtmişti. Apple’ın ise aldığı zaferin ardından daha fazla tazminat koparabilmek için yine mahkemeye gideceği, 700 milyon doların üzerinde ikinci bir tazminat talep edeceği ifade edilmişti.

San Jose’deki mahkemede görülen yeni dava, bugün Yargıç Lucy Koh’un her iki tarafın ifadesini almasıyla başladı. Samsung, Ağustos’taki davada jüri heyetinin başının bilerek Apple lehine karar verdiğini öne sürerken, Apple, 535 milyon dolarlık ikinci bir tazminat istiyor.
APPLE SATIŞ YASAĞI KOYDURMAK İSTİYOR
Tayvanlı akıllı telefon devi HTC ile tarihi bir uzlaşmaya karar atarak patent savaşını bu markayla sona erdiren Apple, rakibi ve iş ortağı Samsung’la orta nokta bulmak derdinde değil. ABD’li elektronik devi, aralarında Galaxy Note II, Galaxy Tab 8.9 WiFi, Galaxy Tab 2 10.1, Rugby Pro ve Galaxy S III Mini olmak üzere, toplam 26 Samsung ürününe ABD’de satış yasağı getirtmek istiyor.

Samsung, jürinin yanlı olduğunu belirttiği gibi, tazminat hesabında da yanlış yapıldığını ve verilen cezanın çok daha düşük olması gerektiğini öne sürüyor.
Apple, 1 milyar dolarlık tazminat davasında, jüri heyetinin başındaki Velvin Hogan’ın, geçmişte Samsung’a ait bir şirket nedeniyle iflas etmesi nedeniyle zor günler geçirebilir. Hogan, mahkeme öncesinde geçmişine ait bilgileri bildirirken, Seagate Technology şirketi tarafından dava edildiğini ve bu yüzden iflas ettiğini açıklamadı.

Yagıç Koh’un vereceği karar ne olursa olsun, kavga daha uzun süre devam edeceğe benziyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı