Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

Yazılım Dünyasının devi Adobe, şüphesiz ki hem en çok kullanılan hem de en çok lisanssız (korsan) olarak kullanılan yazılım üreticilerinden bir tanesi. Bu korsan yazılım kullanımının bu kadar yüksek oranda olması da tabii ki, fiyatların etkisi büyük. Örneğin Adobe ürünlerinden biri olan ve grafik tasarım konusunda vazgeçilemez bir konumda olan Photoshop yazılımını satın almak istediğinizde ödemeniz gereken tutar yaklaşık olarak ikibin beşyüz TL.

Yazılım bu denli işe yarar ve aynı zamanda da bu denli yüksek fiyatlı olunca korsan yazılım kullanma oranı da doğal olarak aynı oranda yüksek oluyor. Adobe bu soruna kökten bir çözüm getirmek amacıyla bir “Süper Yazılım” geliştirdi. Bu süper yazılımın işi ise, Adobe ürününün yüklü olduğu bilgisayarda periyodik taramalar yaparak, Adobe yazılımlarının dosyalarında bir değişiklik yapılıp yapılmadığını tesbit etmek.  Adobe ürünleri arasında;

 • Photoshop
 • Dreamweaver
 • Flash
 • Indesign
 • Fireworks
 • Illistrator gibi grafik tasarımcılar arasında efsane olmuş olmazsa olmaz programlar bulunuyor.

Yapılan bir değişiklik varsa aşağıdaki gibi bir ekranla

karşılaşacak olan kullanıcıların bu sorun yanlışlıkla ya da korsan yazılım kullanmak dışında farklı bir amaçla yapılan değişiklik sebebi ile ortaya çıktıysa, sorunu nasıl çözecekleri ile ilgili bir açıklama şimdilik bulunmuyor. Yazılımı geliştiren Adobe resmi internet sitesinde bu süper yazılımla ilgili detaylı bir açıklamanın bulunduğunu da belirtelim.

Haber Kategorisi:   Genel, Program, Teknoloji

Yorumlar

 • Posted: 12 Ocak 2017 11:58

  yasinaltintop

  Korsan sitelerde sizdeki kadar reklam yok! Milletten sömürdüğünüz paralar yetmiyor mu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.