Teknoloji

Apple iPhone’ u kırmayınca FBI 1,3 milyon dolar ödedi

iPhone’u Apple kırmayınca özel bir güvenlik şirketi ile anlaşan FBI’ ın bu işlem için ödediği fiyat tam 1,3 Milyon dolar oldu

FBI, San Bernardıno saldırganına ait iPhone’un şifresini kırmak ve olası ipuçları ve bağlantıları ortaya çıkarmak 1 milyon 300 bin dolar ödediğini açıkladı.

FBI Direktörü James Comey, parayı bir güvenlik şirketine ödediklerini, ancak buna dediğini söyledi.

Apple tarafından daha sonra da arka kapı olacağı ve iPhone kullanıcılarının özel hayatlarına ve güvenliklerine müdahale edilebileceği gerekçesiyle reddedilen saldırganın kullandığı iPhone şifresinin kırılması işleminin verildiği özel güvenlik şirketinin yazılımının tüm iPhone’ lar üzerinde kullanılabileceği de açıklandı.

WEBZİ.NET TERS KÖŞE 

Uzun zamandır TERS KÖŞE olarak aranızda olamamıştım. Uzun süren yurtdışı seyahatinden sonra tam da TERS KÖŞElik bir haber ile tekrar birlikteyiz.

FBI, Dünya üzerinde en göz önünde olan,  her türlü Hollywood filminde yere göğe sığdırılamayarak sürekli reklamı yapılan medyatik güvenlik teşkilatı…

APPLE, Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük sublime mesajlar ve gizli reklamlarla tüm ABD’ nin kullandığı marka olarak yine Hollywood filmlerinde boy göstererek tüm Dünyaya tanıtılmış ve dayatılmış ABD markası.

Mizansen şu şekilde, Siyah takımlı abilerimiz (FBI) bir yerde yapılan bir saldırıda insanları öldüren bir teröristin telefonunu bulurlar. Bu telefonun markası Apple dır. Apple’ın her fırsatta 13-25 yaş arasında hacker tarafından kırılan şifresini olası deliller ve bağlantıları ortaya çıkarmak için Apple ‘dan yardım istenir. Ve Apple bu işlemi iPhone kullanıcılarının “KİŞİSEL VERİLERİNİN GÜVENLİĞİ” gerekçesiyle reddeder. Hatırlatmak isterim, her fırsatta ABD filmlerinde büyük vurgu yapılan bir olgu vardır ve o kelam filmin bir yerinde geçtiği anda tüm Dünya’ nın gündemi değişmektedir. Bu kelamı siz de hatırladınız: “ULUSAL GÜVENLİK” .

Sadece şüphe için ülkeleri işgal edip savaş çıkaran ABD terörist bir saldırıda tüm bağlantıları ortaya çıkarabilecek olan bu iPhone şifre kırma işlemini bir şov ve reklam unsuru olarak kendi markalarını ön plana çıkarmak için kullanmaktan kaçınmadı tabii ki…

Hemen algılarımızda biz istemeden yerleştirilen başlıklara göz atalım.

 • FBI kesinlikle özel hayata saygılı
 • FBI kesinlikle yasaların izin vermediği işler yapmaz ve çıkan kararlar ne olursa olsun mahkeme kararlarına uyar
 • FBI asla Facebook, Twitter, Google ve Apple gibi kişisel tüm verilerimizi elinde bulunduran teknoloji veritabanı olarak kurulan bu teknoloji devleri ile işbirliği içerisinde değildir.
 • Apple çok büyük şirket, FBI’ ya bile kafa tuttu. Ve dediğini yaptırdı.
 • Apple’ ın şifreleri kırılamaz, iPhone çok güvenli. (Geçen yıl yaşanan ve iCloud şifrelerinin kırılarak ünlü isimlerin uygunsuz görüntülerinin internette paylaşılmasıyla ortaya çıkan güvenlik açığı skandalı böylece unutturulmuş oldu.)
 • Apple kesinlikle iPhone ve iPad kullanıcılarını koruyacaktır. Kişisel verilerimiz çok güvenlidir.
 • Amerika Birleşik Devletleri ve Amerikan şirketleri her koşulda kanunlar ve yasalar ile çerçevesinde yönetilir.
 • Hiç bir şirket ya da kişi yasaların üzerinde değildir.
 • FBI çok güçlüdür, Apple iPhone şifresini kırmayı reddetti, buna rağmen 1,3 milyon dolar harcayıp bu işi yine de yaptırdı.
 • Bu saatten sonra eğer Apple‘ da iCloud, iPhone veya iPad şifre ve güvenlikten kaynaklı birşey yaşanırsa bu asla Apple’ ın hatası değildir. FBI tarafından 1,3 milyon dolar para harcanarak hazırlatılan bu programdan kaynaklanmıştır. Bu programın kodları çalınmıştır. Ya da yazılımda bir açık vardır.

Sizce FBI bu parayı özel bir güvenlik şirketine ödemiş midir? Bence ödememiştir. Ha ödemiştir fakat sadece aklaması gereken paranın bir kısmını aklamak için ödemiştir.  Apple bu şifreyi kırmamış mıdır? Kırmakla kalmamıştır, bu arka kapı için özel yazılımları kusursuz olarak hazırlamış ve teslim etmiştir. Ama bunu gizli saklı yapmış olsa, ya da bu yaygara koparılmamış olsa bir sonraki wikileaks belgelerinde nasılsa ortaya çıkacaktı ve şirket büyük bir zarar görecekti. Bu yolla yapılınca hem büyük reklam hem de büyük bir marka algısı oluşturulmuş oldu.

Saygılarımla…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. APPLE nasıl bir algı manipülasyonu yapıyorsa, yere düşünce camı çatlayan İphone, asgari ücretlinin bile cebinde.

 2. Apple logosunun laptop’un kapağı açılınca ters durduğu o naif günlerden, iphone olmadan bir hayat düşünemiyoooruuum denilen bu günlere.

 3. Apple iPhone satışları sayesinde toplam gelirini 1 trilyon doların üzerine çıkarabilir de çıkarmasına gerek yokmuş, Adamlar FBI dan bile para alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı