GündemTeknoloji

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

Çağımızın dehası, teknolojik milyarder, girişimciliğe ilgi duyanların salyaları akarak takip ettiği, efsane adama ELON MUSK…

Çılgın projeler, daha üretilmeden ön siparişle binlerce satan elektrikli otomobiller, hard core mazot yakan tırlar yerine tamamen elektrikle çalışan kocaman tırlar, uzaya çıkıp geri gelip sanki hiçbir şey olmamış gibi dünyaya inen roketler…

Yukarıda anlattıklarımız ve daha bahsetmediğimiz onlarca projenin-girişimin adı geçtiğinde akla gelen ilk isim Elon Musk.

Peki neden Elon Musk, ne bileyim ben. Adam Paypal‘ı sattı. Sonra zenginin malı züğürdün çenesi muhabbetiyle bütün dünyayı konuşturan ve peşinden koşturan bir adam haline geldi. Şimdi ise ne mi yapıyor. Uzaya kendi ürettiği arabasını bu da yetmezmiş gibi üretip NASA‘ ya satmayı planladığı uzay giysisini gönderdi.

Adam zeki, çevresindeki danışmanlar zeki, para da var. Oluyor işte her istediği. Zekice planlanmış bir reklam stratejisi ile ben çok küçükken duyduğum;

Marlboro Ay’ın üzerine lazerle reklam yapacakmış

lafını gerçeğe dönüştüren adam. Sanki dünya üzerinde ilkler yetmezmiş gibi, bir de dünya’ da ilk olan arabasını uzaya gönderdi. Çılgın bir reklam. Bugüne kadar dünya devi global markaların ve hatta Google’ ın dahi yapamadığı bir reklam kampanyasını hem de kendi roketleriyle yaptı. Dünya üzerindeki ülkeleri sadece 12 tanesi kendi roketlerini üretebilecek ekonomik ve bilimsel güce sahipken özel sektörden bir sermaye onlarca denemenin ardından (yatırımın büyüklüğünü vurgulamak için yazdım) uzaya reklam amaçlı -ki tek amaç bu değildir- otomobil gönderdi.

Bu kocaman reklam yetmezmiş gibi, eee bunun koltuğu var o zaman bir de şu NASA ya satacağımız uzay giysisini de buraya koyalım ki, testlerimizi gerçek ortamda da yapalım. Bakalım bizim STARMAN giysisi ne tepki verecek dedi ve aldı onu da gönderdi.

starman-tesla-spacex
tesla otomobil spacex roketi ile uzaya gitti
  • Bu zeki ve gizli güçlerle de desteklenmekte olan bu efsane adamın yaptığı şudur ki;
  • Kendi uzay araçlarının reklamını yapıyor
  • Ürettiği otomobillerin reklamını yapıyor
  • Siber savaşlar için birden çok testi aynı anda yapıyor
  • Uzay yürüyüşleri için kullanılan o eski ve hantal uzay giysileri yerine kot pantolon – boğazlı kazak ikilisi ile motosiklet kullanıyormuş gibi görünen uzay giysisinin reklamını ve testlerini yapıyor.
  • Mars’ a kurmayı planladığı koloniler için iletişim-ulaşım-giyim vb temel ihtiyaçların testlerini yapıyor.

 

Ohooo adamlar yapıyor da yapıyor. Peki ben ne yapıyorum. Oturup webzi.net’ te adamın yaptıklarını listeliyorum. Vay be adam zeki diyerek kendimi aşağılıyorum.

  1. Paraysa adam kazandı, zembille inmedi ya.
  2. Fikirse adam üretti, bu zembille inmiş olabilir.
  3. Cesaretse, yemin ederim sapına kadar cesur.
  4. İmkansız ise, aynı biz TÜRKLER gibi, ELON MUSK ‘a imkansız de ve otur nasıl yaptığını izle…

 

Harekete geçelim, belki uzaya “YERLİ OTOMOBİL” gönderemeyiz ama, bir ataç bari gönderecek araştırma becerisine ve öngörüye sahip olalım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı