Teknoloji

Twitter DNS için Google’dan zehirlidir açıklaması

Son dönemde, neredeyse her bilgisayar kullanıcısı tarafından öğrenilen DNS Değiştirme konusu ile ilgili olarak, Google dan kullanıcılar için büyük sorun oluşturacak bir açıklama geldi. Google’ a göre, google dns leri Türk servis sağlayıcılar tarafından zehirleme yöntemiyle izleniyor.

Özellikle Twitter yasağından sonra, canına tak diyen internet kullanıcıları gerek bilgisayarlarda gerekse mobil cihazlarında DNS veya VPN kullanımına yöneldiler. Tabii ki internette olan herhangi bir işlem için olduğu gibi, bu işlem için de Google imkanlarını sonuna kadar zorladık.

Fakat şöyle bir sorun vardı ki, bunu kimse fark etmedi. Ta ki Google’ dan gelen açıklamaya kadar. Google’dan yazılım mühendisi Steven Carstensen’in yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir.

Muhtemelen kullanıcıları izleyebilmek amacıyla Google DNS kimliği altında gizleniyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ve ekibimizin yaptığı araştırma sonucu Google DNS’in önünün kesilmeye çalışıldığını doğruladık.Telefon rehberindeki isimlere müdahele edildiğini düşünün. Bu müdaheleden sonra rehberdeki isimler aynı kalıyor. Ancak numaraların hepsi değiştirilmiş oluyor. Başka bir deyişle aslında aramak istediğiniz kişiyi arayamamıyorsunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Google’ ın bu açıklaması sonrası Türk İnternet Servis Sağlayıcılarında da bir yanıt geldi.

    AÇIKLAMADA;

    TÜRKİYE’deki internet servis sağlayıcı şirketlerden alınan bilgilerde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) düzenlemelerine uyulduğu belirtildi. Bu çerçevede DNS adreslerine yönelik bir çalışma yapılmadığını kaydeden şirketler, konu hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı