GündemTeknoloji

Tarihin ilk internet sitesi yeniden yayında

Uzun uzun seneler önceydi. Cern’ deki çılgın bilim adamı Tim Berners Lee Dünyanın ilk serverını oluşturarak, telifsiz olarak tüm dünyanın kullanımına açtı.

 

CERN laboratuvarları, ilk web sayfasını, 20 yıl önce yaratılmasında kullanılan orijinal donanım ve yazılımı kullanarak yeniden oluşturdu. CERN web yöneticisi Dan Noyes , amaçlarının insanlara internetin ne kadar hızlı ve kökten değiştiğini göstermek olduğunu belirtiyor: ” Çocuklarımın o anın önemini kavramasını istiyorum. Web günümüzde o kadar mekândan bağımsız hale geldi ki, ne kadar kökten değiştiğini fark etmek zorlaştı. ”
Web’in doğduğu günlerdeki haliyle teknolojinin günümüz internet kullanıcısına neler hissettireceğini bilemiyoruz. Ancak CERN yetkilileri eğer “komik” bir görüntüyle karşılaşmayı bekliyorsanız şaşıracağınızı çünkü sayfanın grafik yeteneklerinin o zamanın standartları için bile oldukça yüksek olduğunu belirtiyorlar.

 

James Gillies o günlerde yaşadıkları heyecanı şu sözlerle ifade ediyor, ” Sayfayı doğrudan düzenleyebiliyordunuz. İnanılmaz bir şeydi. Son derece gelişmiş bir şeydi. ”
World Wide Web ‘in yaratıcısı olan Tim Berners Lee ilk web sunucusunu, CERN’de 1989 yılında NeXT marka bir bilgisayar kullanarak oluşturmuştu. WWW teknolojisi, 30 Nisan 1993 tarihinde, telifsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açılmıştı.

20 yıl sonra, o günün teknolojisi ile aynı şekilde oluşturulan ve yayına verilen tarihin ilk web sayfasını incelemek için tıklayınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı