Teknoloji

Mercedes’ten navigasyona Türk ayarı

mercedes_logo_navigasyon_turkce_erkek_sesi     Dünya’nın önde gelen otomobil üreticilerinden Mercedes, C serisi yeni otomobillerinde bulunan navigasyon sisteminin seslendirmesini tüm dünya’ da kadınlar tarafından gerçekleştirildiğini, fakat Türkiye’de bir erkek sesi kullanıldığını açıkladı.

Mercedes’ in navigasyonşarında Çince’den Fransızca’ya 15 dilde kadın seslendirme yapılıyor. Erkek sesi ile seslendirme  ise sadece Türkçede dil seçeneğinde mevcut. Firmadan gelen açıklama şöyle;

Araştırmalarımız, tüm dünyada navigasyonda kadın sesi istenirken, Türk sürücülerin erkek sesi tercih ettiğini gösteriyor.

Mercedes’in navigasyon sistemlerinde ilginç ve sadece Türkiyeye özel olan bir uygulama var. Sistemdeki, İngilizceden Çinceye, Portekizceden Rusçaya kadar 15 ayrı dilde kadın sesi kullanılırken, sistem Türkçeye çevrildiğinde, sürücüye sadece erkek sesi yol gösteriyor.

Mercedes-Benz’in basın ve halkla ilişkiler küresel bilgi dairesinden Norbert Giesen imzasıyla yanıt geldi. Açıklamada dünyanın her ülkesinde navigasyon sistemlerinde kadın sesi tercih edildiği vurgulanırken, Türk sürücülerin erkek sesini tercih ettiği belirtildi. Her önemli dilin Mercedes’te kendine ait bir sesi olduğu, hatta İngilizcede İngiltere ve ABD telaffuzu olmak üzere iki farklı ses bulunduğu kaydedildi. Ancak bu konudaki tek istisnanın Türkiye olduğu vurgulandı.

Mercedes’in açıklaması şöyle:

        Uzun bir zaman önce navigasyon sesleri için anket yaparak bir ses profili çıkardık Fransızcayı seslendiren kadından Türkçeyi seslendiren kişiye kadar tüm ses sanatçıları fotoğrafta görülüyor. Gerçekten de tüm ülkelerde navigasyon sesi bir kadına aitken, Türk Mercedes kullanıcıları bu rolün sempatik bir erkek sesinden yapılmasına önem veriyor. Bunun arkasında kültürel sebepler olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı