Teknoloji

DNA içerisinde veri saklanacak

DNA-modeli_dna_icinde_veri_saklanacak      Kısa bir süre içerisinde, kullandığımız harddiskleri, flash diskleri, cd ve dvd leri çöpe atmak zorunda kalabiliriz. Zira bilim adamları dna içerisine veri depolamayı ve bu verileri okumayı başardılar.

Bilim adamları, milyonlarca CD’nin içerdiği veriyi, yüzyıllarca güvende tutmak için DNA’nın içinde saklayabileceklerini söyledi.

Bilim adamları, bunu doğrulamak için, bir test tüpü içinde zorlukla görülen DNA parçasına, 154 Shakespeare sonesi, bir fotoğraf, bir bilimsel tez ve Martin Luther King’in ünlü ”Bir Hayalim Var” konuşmasından 26 saniyelik bir ses klibini sakladı.

Bu işlem için 1 ve 0 rakamlarından oluşan ikili kodu, DNA kodunun 4 harfli alfabesine dönüştürüldü. Bu kod, sentetik DNA oluşturmak için kullanıldı. Cihazlar, DNA moleküllerini ‘okudu’ ve şifrelenmiş veriyi topladı.

Bu okuma süreci iki hafta sürerken, sonuçları Nature dergisinin internet sitesinde yayınlanan araştırmanın yazarı, İngiltere’de Avrupa Biyoenformatik Enstitüsü’nden Ewan Birney, teknolojik gelişmelerin bu süreyi aşağı çekebildiğini söyledi.

Araştırmacılar, DNA’nın, uzun süre saklanması, ancak sık sık üzerinde düzeltme yapılmaması gereken çok miktarda veriyi saklamak için kullanışlı olabileceğini belirtirken, bilginin saklandığı DNA’nın da soğuk, kuru ve karanlık bir yerde saklanması gerektiği açıklandı.

Araştırmanın bir diğer yazarı Nick Goldman da teknolojinin, yakın gelecekte, ulusal tarih kayıtları gibi yüzyıllarca saklanmak zorunda olan büyük arşivler için işe yarayabileceğini, on yıl içinde de tüketicilerin, torunlarına gösterecekleri düğün fotoğrafları veya videoları gibi, yaklaşık 50 yıllık veriyi depolamaları için elverişli olabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, stok yapılan DNA’yı yaşayan bir şeye dönüştürmeye niyetlerinin olmadığını da belirtti.

Harvard Üniversitesi’nden DNA uzmanı George Church, teknolojinin, kişinin Wikipedia’daki tüm veriyi parmak ucu, şu anda disk sürücülerinde saklanan dünyanın tüm bilgisini de avuç içi büyüklüğünde bir yerde saklamasına olanak tanıyabileceğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı