Teknoloji

İnstagram artık fotoğrafları twitter da paylaştırmayacak

  Instagram uygulamasında çekilen fotoğrafların Twitter üzerinde yayınlama özelliğini sonlandırma kararı aldı.

 

 

Instagram’ın bu hamlesi ile uygulama ile çekilen fotoğraflafların paylaşımı Facebook’un kontrolü altına girmiş oldu.

Instagram’ın Twitter ile yaptığı anlaşmayı sonlandırma kararı, Facebook tarafından satın alınmadan önce, Instagram’ın diğer sosyal medya platformları ile ortak çalışma felsefesine gölge düşürdü.

Ortaklığın sonlandırılması, Facebook ile Twitter’ın arasındaki reklam gelirleri ve daha fazla kullanıcıya ulaşma konusundaki gittikçe büyüyen çekişmeyi ateşleyecek gibi görünüyor.

 

Sosyal medya üzerinde paylaşımı arttırdığı için fotoğraflar, her iki firma içinde değerli bir kaynak. Görsellerin paylaşımı sayesinde elde edilen rakamlar, sosyal medya kuruluşları tarafından ulaştıkları kitleyi göstermek için olası reklamcılara sunuluyor.

Instagram, Facebook tarafından satın alınmadan önce, uygulama ile çekilen fotoğrafların Twitter akışı içinde düzgün çıkması için Twitter Cards adında teknik bir özellik kullanıyordu. Geçtiğimiz haftanın başında ise Twitter, kullanıcılarından Instagram resimlerinin istedikleri şekilde gösterilmediği konusunda şikayetler almaya başladı. Android işletim servisine sahip telefonlarda ise görseller gözükmediği bildirildi. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre yaşanan sorunlara “Instagram’ın Twitter Cards özelliğine son vermesi” neden gösterildi.

Paris’teki LeWeb konferasında konuşan, Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom, yapılan değişikliğin teknik nedenlerden kaynaklandığını ve rekabet amaçlı yapılmadığını söyledi.

İlk başta sadece mobil uygulamalar için piyasaya çıkan Instagram, kendi internet sayfasını açtı. Systrom’a göre Twitter’a ait teknolojiyi kullanmak yerine internet sayfaları, kullanıcılar için daha yararlı olacağını idda etti.

Instagram kullanıcıları hata Twitter üzerinden fotoğraflarını paylaşabilecekler fakat takipçileri görsel yerine yazılı bir link görecek. Resmi görebilmek içinse Instagram.com’a yönlendirilecekler. Diğer sosyal paylaşım ağları olan Facebook, Tumblr ve Foursquare’de Instagram görsellerinin ise paylaşımı etkilenmeyecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı