Teknoloji

Google in hacker yarismasinda surpriz oldu

    Google’ın Pwn2own siber korsan yarışması, bitimine saatler kala büyük bir sürprize sahne oldu. Geçmişte Google’a iş başvurusu yapan ama kendisine geri dönüş bile yapılmayan genç, Chrome’un güvenlik duvarını yıkarak 60 bin dolarlık birincilik ödülünü kazandı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Pwn2own yarışması Google için beklenmedik süprizlere sahne oldu. İki gün önce Fransız bir hacker grubu bir ilke imza atarak Chrome internet tarayıcısının güvenlik duvarını yıkmıştı. Yarışmanın bitimine saatler kala bu kez “Pinkie Pie” kod adlı yarışmacı Chrome’un güvenlik duvarını aşmayı başardı.

İsmini açıklamayan Pinkie Pie’ın, geçtiğimiz yıl Google’a iş başvurusu yaptığı ve CV’sinde “Chrome’u çökertebilecek yeteneği olduğunu” söylediği öğrenildi. Google, henüz 18’ini bile doldurmayan gence cevap verme zahmetinde bile bulunmadı.

İşvereni tarafından tanınmamak için adını açıklamayan Pinkie Pie, Chrome’un “sandbox” güvenlik sisteminden çıkış noktası bulabilmek için sadece bir buçuk hafta çalıştığını söyledi. Chrome’u hacklemeyi başaran Fransız siber korsan grubu Vupen de, sandbox’ı deşifre ederek yarışmayı kazanmıştı.

“Sandbox” güvenlik sistemi, bulunduğu bilgisayardaki işletim sisteminden kendini izole ederek çalışıyor. Böylece, siber korsanlar bilgisayarın kontrolünü ele geçirse de Chrome’a sızamıyorlar.

BALTALI MİDİLLİ
Genç hacker, Chrome’a düzenlediği başarılı saldırıyı, bilgisayarının ekranında beliren, elinde balta tutan Pinkie Pie (pembe midilli) çizgi film karakterinin görüntüsüyle sonlandırdı. Vupen ise Chrome’un güvenlik duvarını yıktıktan sonra ekranda hesap makinesi uygulamasını açarak kazandıkları puanı hesaplamıştı.

Vupen ve Pinkie Pie’ın yanı sıra, Çarşamba günü Rus öğrenci Sergey Glazunov’da Chrome’u hacklediğini öne sürmüştü. Sibirya’dan gönderdiği saldırı kodunu yarışmaya katılan bir arkadaşı kullanan Glazunov, kodunun başarılı olması üzerine 60 bin doları kazanan üçüncü yarışmacı oldu.

Glazunov’un, Google için çalışan en iyi saldırı kodu tespit edici hackerlardan biri olduğu ve geçmişte verdiği hizmetler karşılığında 70 bin dolar aldığı öğrenildi.

GOOGLE: YORUM YOK
Google, Pinkie Pie’ın saldırısının analiz edildikten ve neden olduğu hasarın yaması oluşturulduktan sonra detaylarının verileceğini açıkladı ve yorum yapmayı reddetti.

Pinkie Pie, başarılı olan hackerlara elde ettikleri derecelere göre toplam 1 milyon dolar para ödülünün dağıtıldığı yarışmanın bitmesine üç saat kala büyük ödülü kazandı.

Google Güvenlik Ekibi, elde ettiği büyük başarının ardından genç yarışmacının CV’sine bakacaklarını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı