GündemTeknoloji

Facebook’ta dev güvenlik açığı

  Çağımızın sosyal iletişim aracı Facebook, her gün yeni bir risk ile karşımıza çıkıyor. Adı zor söylenen bir üniversite de yapılan araştırma, yepyeni bir sorunu daha ortaya koydu.

Carnegie Mellon Üniversitesi, araştırmayı şu şekilde yapmış. İlk olarak kampüsteki Facebook kullanıcısı olan öğrencilerin profil resimlerinden oluşan bir veritabanı oluşturmuşlar. Ardından kampüste kurdukları bir stand aracılığı ile gönüllü öğrencilerin fotoğraflarını çekerek yüz tanıma programı yardımıyla veri tabanını taramışlar. Şimdi sıkı durun;

 

Araştırmacılar son olarak yüz tanıma yazılımı kullanarak profil resimleriyle resim çektiren öğrenciler arasında eşleşme olup olmadığına baktı. Sonuç olarak, yazılım veri tabanındaki resimlerin yüzde 31’inin kimliğini belirledi.

Araştırmayı yürüten Alessandro Acquisti, çalışmasını Black Hat güvenlik konferansında sundu. Acquisti, “günümüzde yüz görseli aramaları metin aramaları kadar sıradan bir hal alabilir” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar sadece bununla yetinmeyip, bir iPhone uygulaması kullanarak telefonla çektikleri fotoğrafı yüz tanıma yazılımında değerlendirdi. Yazılım, birkaç saniye içinde o kişinin adını ve önemli bilgilerini telefona gönderdi.

Bu da kısaca şu anlama geliyor: Siz sokakta yürürken birisi resminizi çekip birkaç saniye içinde kim olduğunuzu öğrenebilir. Bilgi teknolojileri uzmanı olan Acquisti, elde ettikleri sonuçların “çok büyük bilgisayar korsanlığı riskine işaret ettiğini” belirtti.

 

Hadi geçmiş olsun. Bundan sonra tüm gizli bilgilerimiz sadece bizler ve dostlarımız için gizli olacak. İsteyen istediği kadar bilgimizi sadece bir kamera ve biraz daha ucuzlar ise yüz tanıma sistemini istediği bir bilgisayara kurarak edinebilecek…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı