Gündem

Akıllı otomobille ilk ölümle sonuçlanan kaza

Henüz geçtiğimiz hafta işlediğimiz konu olan akıllı araçlar kaza kaçınılmaz olduğunda ne karar verecek? sorusu hafızalarda tazeyken, akıllı otomobillerle yaşanan ilk ölümcül kaza haberi gündeme bomba etkisi yaratarak düştü.

Tesla S Model olarak adlandırılan kendi kendini kullanabilen otomobili ile seyir halinde olan sürücü(aracı kullanmadığı için ne derece sürücü olarak adlandırılır bilinmez) otomobilini oto-pilot modunda seyir halinde iken, aniden otomobilin önüne doğru manevra yapan dorseli bir aracı fark etmeyerek fren yapmaması sebebiyle dorseye çarparak yoldan çıkmış ve arazide bulunan iki ayrı çiti yıkarak durabilmiş.

TESLA otopilot modunda bulunan akıllı araçla kaza yaptı. Ölümle sonuçlandı
TESLA otopilot modunda bulunan akıllı araçla kaza yaptı. Ölümle sonuçlandı

Aslında buraya kadar olan bölüm beklenen bir gelişmeydi. Sonuçta kamyonun aniden hatalı bir manevra yapmış olması ihtimaller dahilinde. Belki de oto-pilotu suçlamadan önce kazayı oto-pilot değilde insan yapmış olsaydı yine de normal karşılanabilirdi. Fakat akıllı aracın üreticisi olan TESLA’ dan yapılan açıklamada;

Oto-pilot özelliği bulunan ve ölümlü kazaya karışmış olan bu aracın, oto-pilot modunda iken manevra yapan aracın üzerinde bulunan reflektörleri ya da beyaz olması sebebiyle dorseyi gökyüzü olarak tanımladığı ve bu sebeple engel olarak görmeyerek fren yapmadığı

belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Webzi.Net Ters Köşesi;

    Her ne kadar, oto-pilot modunda olduğundan dolayı kaza yapmış gibi görünse de, akıllara gelen ilk soru acaba sürücü kendisi kullansaydı kazayı engelleyebilir miydi? oldu. Şu anda iş işten geçtiği ve TESLA’nın sürücü koltuğunda oturan kişide hayatını kaybettiği için bu soruya yanıt hiçbir zaman bulunamayacak.

    Tesla’ dan yapılan yorum kafaları biraz daha karıştırmış gibi görünüyor aslında. Belki de biz ne devletimizin ne de markaların sorumluluklarını kabul etmesine alışık olmadığımızdan kafamız karışmış da olabilir.

    Ama yine de sürücü kendisi kullansaydı kazayı engelleyebilir miydi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı