Kişisel

Enerjisini bile üretiyor

Enerjisini bile üretiyor

Kentsel dönüşüm kapsamında 7 milyon binanın yıkımını üstlenecek firmalar, bina yıkımlarını geri dönüşüm malzemeleri karşılığında yapmaya hazır.

Kentsel dönüşüm kapsamında 7 milyon binanın yıkımını üstlenecek firmalar, bina yıkımlarını devletten ya da mülk sahibinden bedel almadan sadece geri dönüşüm malzemeleri karşılığında yapmaya hazır. 
 

Yıkım Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun erişimli yıkım makinesiyle bir binayı 1 günde yıkabileceklerini belirterek, enkazın ise 5-6 günde kaldırılabileceğini söyledi.
  Yıkım projelerinin, bina özellikleri ve içerisinde bulundurduğu geri dönüşüm malzemelerinin ölçüleri, boyutları ve tiplerine göre değişkenlik gösterdiğine işaret eden Bulut, bu nedenle yıkım maliyetleri için sabit rakam verilemeyeceğini dile getirdi.

Bulut, yıkım işinin, yapımdan çok farklı olduğunu ifade ederek, ”Yapımda her şeyin fiyatı bellidir. Yıkımda ise firma bir geri dönüşüm maliyeti elde eder. Böylelikle yıkım maliyetinin bir kısmını amorti eder. Fakat binayı yıkmadan bu maliyet net olarak hesaplanamaz” dedi. 

-Enkaz kaldırma maliyeti yüksek-

  Bir binanın 5-6 katlı olduğunu öngörerek, bazı maliyetler çıkardıklarına dikkati çeken Bulut, şöyle konuştu:  ”Böyle bir binada metrekare başına ortalama 8-10 kilo hurda demiri düşer. 5-6 katlı binanın 2 daire üzerine kurulduğu düşünüldüğünde, yaklaşık bin metrekare inşaat alanı ortaya çıkar. Bin metre inşaat alanına sahip binadan çıkacak hurda geliri de maksimum 10 bin liradır. Bu, yıkım maliyetlerini karşılayabilmektedir. Ancak pahalı olan, enkazı kaldırma maliyetidir. Yıkım maliyetleri, binadan çıkacak hurda geliriyle sağlanabilmektedir. Dolayısıyla yıkım faaliyetleri, ne devletin bütçesini ne de bina sahibinin bütçesini etkilemektedir. Ancak enkaz kaldırma faaliyetleriyle ilgili bir bedel alınması gerekmektedir. Enkaz kaldırma maliyetleri ise resmi döküm sahalarının şehir merkezinin dışında olması, yakıt, nakliye ve enkaz yükleme ücretleri nedeniyle yüksektir. 5 katlı bin metrekare inşaat alanına sahip binanın yıkım maliyeti ise geri döşümden elde edilecek gelirle sıfırdır. Binanın enkazını atma maliyeti ise müteahhit karı gözetilmeden 20 bin liradır. Bu rakam müteahhit karıyla beraber 25 bin lirayı bulur.” 

-Hurda geliri de maksimum 10 bin lira-

 Kentsel dönüşüm kapsamında, yeterli donatı demiri ve kaliteli beton kullanılmayan, gelişigüzel yapılan ve belli teknik standartları taşımayan binaların yıkılacağını dile getiren Bulut, dolayısıyla bu yapılardan çok hurda geliri beklemenin mümkün olmadığını anlattı.  Bulut, 5-6 katlı, bin metrekare inşaat alanına sahip binadan bu nedenle maksimum 10 bin liralık geri dönüşüm malzemesi çıkacağına işaret ederek, fabrika olarak kullanılan sanayi tipi binalarda ise bu bedelin değişkenlik gösterebileceğini söyledi.  Hurda demir gelirlerinin, piyasa ihtiyacından dolayı şu anda yüksek olduğuna dikkati çeken Bulut, kentsel dönüşümün başlamasıyla ihtiyaç fazlası olursa hesapların değişeceğini sözlerine ekledi.

 

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Kişisel

SEN UYUDUN HERKES ÖLDÜ!!!

webzi13 Mart 2016

Sakıklar kapışıyor (Bir pkklının güncesi – 2)

webzi8 Kasım 2012

Şemdin Sakık’tan inciler(Bir pkklının güncesi)

webzi6 Kasım 2012

Suriyeli ailelerin gözdesi

webzi26 Ağustos 2012

Dun Foca Bugun Gaziantep peki yarin?

webzi21 Ağustos 2012

Neyi bekliyoruz, niye bekliyoruz…

webzi18 Ağustos 2012

Scuba Diving Nedir?

webzi20 Temmuz 2012

Komutanıma Mektuplar 1

webzi27 Ağustos 2011

Büyük Orta Doğu Projesinde son adımlar…

webzi19 Mart 2011
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.