Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Azerbaycan; “Van depremini 12 saat önceden tahmin ettik”

  Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Sibernetik Enstitüsü Başkanı Sayın Telman Aliyev,
Van depremini 12 saat önceden tahmin ettik.
 Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Sibernetik Enstitüsü Başkanı Profesör Telman Aliyev, Vandepreminin sinyali aldıklarını ancak geliştirdikleri sistem henüz tamamlanmadığı için depremin yerini belirleyemediklerini söyledi.

Prof. Aliyev kullandıkları sistemin, yeraltındaki hareketliliğin analizine dayandığını belirtti.

Profesör Telman Aliyev, bunun için değişik bölgelerde 5 bin metre derinliğinde kuyular açıldığını, ya da boş petrol kuyularından yararlanıldığını söyledi.

Prof. Aliyev, Van’daki depremden 12 saat önce Azerbaycan’daki Şirvan İstasyonu’ndan sismo akustik dalgaların alındığını kaydetti.

Aliyev, “Yerini bilemedik çünkü 2 istasyon işliyor, 4’ü işlese yerini bilirdik.” dedi.

“Belirlemek için 1 Kuyu Yeter” Geliştirdikleri sistemle muhtemel İstanbul depreminin de önceden tahmin edilebileceğini ifade eden Telman Aliyev, şunları söyledi: “1 kuyu ve istasyon kurulmalı. Kömeğe hazırız. Bu işleyenden sonra yahşi netice alınırsa 2-3-4 kuyu açılmakla Türkiye’nin büyük bölümünü kapsayan tahmin sistemi kurulabilir.” Kuyunun maliyetinin 1 milyon dolarcivarında olduğunu belirten Aliyev, gerekli sistem ve program desteğini bedelsiz verebileceklerini söyledi.

Prof. Aliyev, 2 istasyonun şu ana kadar bütün depremleri kaydettiğini, tahmin oranının da neredeyse yüzde yüz olduğunu belirtti.

Haber Kategorisi:   Gündem

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.