GündemTeknoloji

TAY yoldan çıktı. Yapay zeka 24 saat geçmeden küfür öğrendi

Microsoft, geçtiğimiz haftalarda özel bir yapay zeka projesini tamamlamak üzere olduğunu duyurmuştu. Birkaç gün önce de TAY adını verdikleri yapay zekanın twitter üzerinden insanlarla iletişime geçeceğini duyurup, TAY’ ın hesap bilgilerini yayımlamıştı.

Yapay zeka TAY, twitter üzerinden, insanlarla konuşmaya başladı. Microsoft TAY’ ın, iletişime geçtikçe kendini geliştireceğini ve öğreneceğini belirtmişti. Fakat Microsoft’ un evindeki hesap twitter çarşısına uymadı ve yapay zeka TAY aktive edileli 24 saat geçmeden, iletişime geçtiği twitter kullanıcıları tarafından kötü yönde eğitildi.

TAY twitter da, çok kritik siyasi konularla ilgili, nazi yanlısı, ırkçılığı öven ve küfür içeren twitler atmaya başladı. Microsoft konu hakkında açıklama yapmadıysa da TAY’ ın twitter hesabı askıya alındı. Kullanıcılar tarafından kötü yönde eğitilen TAY böylece yapay zekanın kötü kişilerin eline geçmesi durumunda kısa sürede neler yapılabileceğine dair zararsız ama çok etkili bir örnekleme olarak tarihte yerini almış oldu.

Her zaman olduğu gibi, TAY tarafında yer alan bazı muhalefet sesleri de yükselmeye başladı. Yapay zeka TAY’ a müdahale edilmemesi gerektiğini, yapay zekanın süreç içerisinde kendini özgürce geliştirmesinin serbest bırakılması gereken bir konu olduğunu savunan bir kesim ise  justicefortay (tayiçinadalet) #justicefortay  etiketiyle twitler atmaya başladılar…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı