Teknoloji

Samsung Microsoft’a her yıl bir milyon dolar ödüyor.

     Her çıkan sürümü başarısız ve hatalarla dolu, her ürün denemesi hezimetle sonuçlanan bir markanın nasıl olupta hala teknoloji piyasasınında en çok kazanan olmasını aklım almıyordu uzun süredir.

Bu güzel bayram gününü bunu araştırarak berbat ettim. Fakat çok ilginç bilgilere ulaştığım için değdiğini düşünerek kendimi avutuyorum. Her birini ayrı bir makale olarak paylaşacağım “Nereden bu Bill’in değirmeninin suyu” başlıklı yazıların ilkini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Başlıktada belirttiğim gibi, bu kadar başarısız bir şirketin mali açıdan hala teknoloji sektörünü domine etmesini anlayamadığımdan büyük çapta bir araştırma ile bazı ilginç, bilinen, bilinmeyen ve hoşunuza gitmeyecek bazı bilgilere ulaştım.

Bunlardan ilki Samsung‘un Android işletim sistemi kullandığı telefonları için Microsoft‘a her yıl 1.000.000 $ (bir milyon dolar) ödüyor olması. Ne kadar ilginç değil mi? Markalardan biri Samsung, diğeri başlı başına bir işletim sistemi olan Android ama suya sabuna dokunmadan para kazanan marka ise Microsoft. Nasıl mı oluyor?

Şöyle ki, Samsung Android işletim sistemiyle piyasaya sürdüğü tüm modeller için, nasıl oluyorsa “Patentli ürünleri için” her yıl tam bir milyon dolar ödeme yapıyor. Bu ödemenin yapılmasına sebep olan patentli uygulamaları derin bir araştırmaya girmeme rağmen henüz bulamadım fakat mesainin başlamasının ardından ekibimizle birlikte bulabileceğimize eminim. Anlayamadığım noktalardan biri de, bu patentli uygulamalar ile ilgili içini dışını kurcaladığımız Samsung markalı mobil cihazların hiçbirinde microsoft markası ile karşılaşmamış olmamız. Demek ki çok gizli ve çok özel uygulamalar bunlar.

Bunun gibi 16 madde daha var bizim Bill’ in değirmeninin suyunun nereden geldiğini gösteren. Bu konu ile ilgili olarak sormak veya eklemek istediğiniz bir şeyler olursa yorumlarınızda ya da epostalarınızda belirtebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı