Teknoloji

NodeMCU (Esp82266)

Arduino mucizesi ile başlayan elektronik devrimi, evrilen prototipleme kartları ve geliştirilen kartlar ile dünya değişiyor.

NodeMCU Prototipleme Kartı

NodeMCU, elektronik, yazılım, IOT (nesnelerin interneti), akıllı ev sistemleri vb terimlerden biri ile bile ilgilenen herkesin ağzının suyunu akıtan efsanevi düzeyde stabil ve kolay işlem yapmayı sağlayan NodeMCU prototipleme kartı Türkiye’ de bile sudan ucuz diyebileceğimiz rakamlara satın alabileceğiniz, entegre wi-fi esp8266 modulü barındıran harika bir kart.

Şimdi bu kartın Arduino IDE ile nasıl programlanabileceğine bakalım. Sadece Arduino IDE ile programlanabilmesi değil arduino kodlarını da kullanabiliyorsunuz. Yani bu kartı kullanmak için yine yeni yeniden bir programlama dili daha öğrenmek zorunda değilsiniz. Eğer Arduino programlamayı biliyorsanız, NodeMCU ile harikalar yaratabilirsiniz.

Arduino ile NodeMCU arasındaki fark ise, PIN lerin yerleri ve isimleri. Bunu hiç dert etmeyin, çünkü bunu dert etmenize vakit dahi bırakmadan hemen aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

NodeMCU pin diyagramı
NodeMCU PIN diyagramı

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı