Android

Google-Oracle savaşında kazanan Google oldu

Google-Oracle savaşında kazanan Google oldu

    Oracle Google ‘ a api lerini kopyaladığı gerekçesi ile tarihin en büyük teknoloji davasını açmıştı. Geçtiğimiz hafta bu dava sonuçlandı ve Google’ da parti başladı.

Google, Oracle ile girdiği Java davasında kendisinin bile beklemediği bir zafer elde etti. İki hafta önce Java’nın patentlerini ihlal etmediğine karar verilen Google’ın, Java’ya ait uygulama programlama arayüzlerini’de (API) kullanma hakkı olduğuna karar verildi.

 


Google, patentler hakkında çıkan kararla, Java’nın telif haklarını ihlal ettiğini öne süren Oracle’a yüklü bir tazminat ödemekten kurtulmuştu. San Francisco Bölge Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasında, Yargıç William Alsup, bu sefer API’lerin “Telif Hakkı Yasası” altında bedava kullanılabileceğine karar verdi.

Bu kararla, geçtiğimiz ay Java’nın 37 API’sinden sekizini lisans almadan kullandığı için suçlu bulunan Google için her şey 180 derece tersine döndü. Google, davanın neredeyse düştüğü anlamına gelen kararın ardından parti havasına girerken, Oracle’da tam bir şok yaşanıyor.
Java davasında gülen Android oldu
JÜRİ ÇIKMAZINI YARGIÇ ÇÖZDÜ
Oracle, Nisan ayında görülmeye başlayan davada, Google’ın Android işletim sistemi için Java’nın API’lerini izinsiz kullandığını öne sürmüş ve çıkan ilk kararla arama motoru devini zor duruma düşürmüştü. Ancak jürinin “adil kullanım politikası” konusunda kesin karara varamaması, mahkemeyi çıkmaza sokmuş ve Yüksek Mahkeme’nin yeni bir jüri ataması olasılığı doğmuştu.

Yargıç William Alsup, verdiği kararla bu olasılığı ortadan kaldırdı ve Oracle’ın çalındığını iddia ettiği API’lerin Telif Hakkı Yasası altında tüm kullanımlar için bedava olduğunu açıkladı. ABD’de, bugüne kadar API’ler hiçbir davada telif eseri olarak kabul edilmemişti. Böylece gelenek de bozulmamış oldu.

Alsup, verdiği kararın API paketlerinin her zaman lisans gerektirmeyeceği anlamına gelmediğini, ancak Google’ın kullandığı API’ler için lisans gerekmediğini belirtti.
API’leri izinsiz kullandı!
TAZMİNAT BEKLENTİSİ SUYA DÜŞTÜ
Alsup’un kararıyla, Oracle’ın patentlerin ardından büyük bir ümitle lehine karar çıkmasını beklediği 37 API ihlali suçlaması da sonuçsuz kaldı. Oracle’ın, böyle bir karar çıkması halinde önceden yapmayı açıkladığı gibi temyize gitmesi bekleniyor.

Oracle, Java’nın telif haklarının çiğnendiği suçlamasıyla Google’ı 2010’da mahkemeye vermişti. O yıl altı milyar dolar tazminat talep eden şirket, bu yıl beklentisini bir milyar dolara çekmişti. Bu ay içinde Java teknolojisini koruyan iki patentin ihlal edilmediği kararının çıkması, Oracle’ın yüksek tazminat hayallerini suya düşürmüştü. Şirket, API’lerden alabileceği az miktardaki tazminatı da büyük olasılıkla kaybetmiş görünüyor.

GOOGLE’DAN ZAFER AÇIKLAMASI
Oracle, altı hafta süren mahkemenin ardından en büyük kaybeden oldu. Dava sürecinde milyonlarca dolar harcaya şirket, Java kodlarının çalındığını ispatlayabilmek için Android’in 15 milyon satırlık kodunu inceledi. Oracle, analizinde sadece dokuz satırın Java’dan kopyalandığını tespit etti. Ancak bu kısım Android’den zaten çıkarılmıştı.

Alsup’un kararı, 2 Mayıs’ta Avrupa’da bir mahkemenin “API’lerin telif eseri kabul edilemeyeceği” kararını ABD’de desteklemiş oldu. Avrupa’daki mahkeme, API’lerin telif eseri kabul edilmesinin, “piyasada tekel oluşmasına” neden olabileceğini belirtmişti.

Google, elde ettiği büyük zaferin ardından açıklama yapmakta geç kalmadı: “Alınan karar, yazılımların gelişebilmesi için açık ve birbiriyle uyumlu bilgisayar dillerinin kullanılma prensibinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İşbirliği ve yenilik için güzel bir gün.”

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Android

Sürücüsüz otomobillerde kaza kararını kim verecek tartışması

webzi25 Haziran 2016

Google sürücüsüz otomobiline trafik cezası kesildi

webzi1 Mart 2016

Samsung Microsoft’a her yıl bir milyon dolar ödüyor.

webzi5 Ekim 2014

Trafik kaza tespit tutanağı mobil uygulaması yayınlandı

webzi2 Ekim 2014

GooglePlay Türklere açıldı

webzi3 Mayıs 2014
Whatsapp Facebook tarafından satın alındı

Whatsapp satıldı.Facebook whatsapp’ı satın aldı

webzi20 Şubat 2014
efsane olan Flappy Bird yayından kaldırılıyor

Flappy Bird yayından kaldırılıyor

webzi9 Şubat 2014

Android 4.3 güncellemesi S3 e yaramadı

webzi15 Kasım 2013

Samsung Android işletim sistemi ile çalışacak notebook ile öne geçecek.

webzi11 Mayıs 2013

Google’ ın yeni oyuncağı Project Glass ile çekilmiş ilk video

webzi27 Mayıs 2012

Akıllı telefonlarda, Carrier IQ skandalı.

webzi11 Mart 2012

WordPress’ te kategori oluşturmak

webzi28 Ağustos 2011
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.