İnternet

Ölüm fermanını imzaladı

Ölüm fermanını imzaladı

Nasdaq borsasında Cuma günü işlem görmeye başlayan hisseleri üç gün üst üste değer kaybeden Facebook, yatırımcılarını büyük hayalkırıklığına uğratırken, piyasa değerinden 19,2 milyar dolar kaybetti. Kamuoyuna sızan yeni bilgiler yatırımcıları öfke ve endişeye sürüklerken, analistler Facebook’un ölüm fermanını imzalamış olabileceğini belirtti.

Nasdaq, kapasitesini aşan halka arzda ilk gün yaşanan teknik sorunlar nedeniyle yatırımcılar tarafından dava edildi. Halka arzın baş sigortacısı Morgan Stanley’in, bir diğer sigortacı kurum Goldman Sachs ile hisseler kamuoyuna sunulmadan önce finansal tahminlerini değiştirdiğinin öğrenilmesi, yatırımcıların endişe ve öfkesini iyice artırdı.

Morgan Stanley’den bir kaynak, “Kurumun müşterileri istedikleri zaman her bilgiye erişebiliyor, ancak kamuoyu için aynısı geçerli değil” ifadesini kullandı. Kamuoyundan gizli kalan bilgilerle son gün değerleri artırılarak halka arz edilen hisseler, üç günün sonunda yaklaşık 20 milyar doların erimesine neden oldu.

‘AÇGÖZLÜLÜK FELAKET GETİRDİ’
Yatırımcıları şoke eden üç günün ardından, herkes suçu ya Morgan Stanley’e, ya da Nasdaq’a yüklüyor. Analistler ise hisselerin hızla değer kaybetmesini açgözlülüğe bağlıyor. CNBC’ye konuşan Fund Democracy araştırma şirketinin başkanı Mercer Bullard, “Yatırım bankacılığındaki büyük çatışmalara yeniden tanık olduk… Eğer ellerindeki bilgileri bazı müşterilerine sunmalarına rağmen diğerlerinden gizledilerse, bu bazı müşterilerini diğerlerinden daha önemli gördükleri anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Wall Street Jorunal analisti Al Lewis, halka arzdan sadece bir gün önce hisse fiyatlarının yüzde 25 artırılarak 38 dolara çekilmesinin açgözlülükten kaynaklandığını savunan bir başka isim. Lewis, aynı gün bir daha Facebook’a reklam vermeyeceğini açıklayan dünyanın en büyük otomobil üreticisi General Motors’un uyarısının da etkili olamadığını belirtti.

Halka arzdan önce, bazı ekonomistler Facebook’un hisselerinin yüzde 50’den fazla değer kazanabileceğine yönelik spekülasyonlar yaydı. Morgan Stanley ve Goldman Sachs, Facebook hisselerini halka açtı. Silikon Vadisi’ndeki binlerce yatırımcı bir günde milyoner, hatta milyarder olma hayallerine kapıldı. ABD vatandaşlığından çıkarak gelişmeleri Singapur’dan izleyen Facebook kurucularından Eduardo Saverin, kazanacağı parayı hesaplıyordu. Zuckerberg ise medyanın artık gerçek bir lider haline gelmesi gerektiği yönündeki baskılarına, “kapüşonunu çıkarmayacağını” söyleyerek cevap verdi.

Vanguard yatırım şirketinin CEO’su Jack Bogle, “Bu tipik bir açgözlülük örneği… Hem kurumsal, hem sigortacı hem de şirket açgözlülüğü… Çıkarılacak ders şu: Bir işlemde yer alan tüm taraflar açgözlüyse, ortaya çıkacak sonuç budur” dedi.

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnternet

More in İnternet

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Pizza siparişinizi artık robotlar teslim edecek

webzi9 Temmuz 2016

Google’ın CEO’su hack’lendi

webzi27 Haziran 2016

TAY yoldan çıktı. Yapay zeka 24 saat geçmeden küfür öğrendi

webzi27 Mart 2016
dünyanın ilk internet sitesi hangisi

Dünyanın ilk web sitesi hangisi?

webzi9 Kasım 2015

E-Ticarette yeni dönem, geri al tuşu zorunlu oldu

webzi27 Nisan 2015

Anonymous ISID hesaplarını hackledi

webzi12 Şubat 2015
ello.co adlı facebook karşıtı sitenin 2 dolarlık davetiyeleri ebay da 100 dolardan satılıyor

Facebook karşıtı sosyal deneyle ortaya çıktı, davetiyeleri karaborsaya düştü

webzi28 Eylül 2014

Youtube ile para kazanmanın yeni yolu, videoya bağış

webzi27 Haziran 2014
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.