Gündem

CERN’ de yüzyılın deneyi 21 Aralıkta yapılacak

CERN’ de yüzyılın deneyi 21 Aralıkta yapılacak

21 Aralık 2012 tarihinde yapılacak olan yüzyılın deneyi olarak adlandırılan deneyin detaylarını merak edenler için derledik.

 

MAYA takvimindeki bir “büyük çevrim” (piktun) 21 Aralık 2012’de sona eriyor. Bilimadamları, 21 Aralık’ın her yıl olduğu gibi Kuzey Yarımküre’de en uzun gecenin yaşanacağı bir gündönümü olmaktan başka anlam taşımadığı görüşünde. Kimileri ise bu tarihte kıyametin kopacağını iddia ediyor. Söz konusu tarihin yaklaşmasıyla birlikte sosyal medyada seslendirilen son iddia ise şu:  “Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) 21 Aralık’ta ilk kez tam kapasiteyle çalıştırılacak. Kullanılacak yüksek enerji nedeniyle minik karadelikler oluşacak ve işte bu yüzden o gün dünyanın sonu gelecek.”

Hürriyet bu iddiayı, çalışmalarıyla CERN’deki deneye teorik katkı sağlayan bir fizikçi olan Prof. Dr. Mehmet Koca’ya sordu. Koca, 17 yıldır görev yaptığı Umman’daki Sultan Kabus Üniversitesi’nde yürüttüğü çalışmalarla, ‘Tanrı Parçacığı’nın keşfine de katkı yapmış bir isim. Koca, şunları söyledi:

14 TRİLYON ELEKTRON VOLT

“LHC’nin 21 Aralık’ta tam kapasiteyle çalıştırılacağını doğrulayan bir bilgi yok. Ancak LHC, 16 Aralık’ta durdurulacak ve hızlandırıcı magnetler (mıktanıs) güçlendirildikten sonra her bir hüzme 7 trilyon elektron volta (TeV) çıkarılarak toplam enerji miktarı 14 TeV’e ulaşacak. Bu enerji düzeyinde ‘süper simetrik’ parçacıkların görülmesi bekleniyor.”

Kısacası, matematiksel simetri uzmanı Koca ve CERN’deki bilimadamları, deney makinesinin ulaştığı bu yüksek güç sayesinde yeni keşifler yapılmasını bekliyor. Dünyanın sonuna hazırlanan bilimadamı ise yok. Öyle ki, LHC’nin 18 Ocak 2013’ten itibaren proton-iyon çarpıştırmalarına başlaması ve 10 Şubat’a kadar bu deneyi sürdürmesi planlanıyor.

NEDİR BU HIGGS BOZONU

“Kalabalık bir miting düşünün. Herkes oraya, buraya dağılmış. Fakat ünlü bir konuşmacı kürsüye çıkmak üzere bu kalabalığın içine girdiğinde herkes onun etrafına toplanıyor, konuşmacının ilerlemesi zorlaşıyor. İşte elektronun kütle kazanması buna benzetilebilir. Higgs Bozonu, kalabalıktır. Elektron ise o konuşmacıdır. CERN deneylerinde gözlenenin Higgs Bozonu olmama ihtimali sadece 550 milyonda 1’dir. Yani çok büyük bir olasılıkla bu parçacık bulundu.”

 

Yani sizin anlayacağınız, 21 Aralık 2012 sadece bir deney günü. Evet belki çok ama çok önemli verilere ulaşılması hedefleniyor, belki tüm dünya bu deney sonucunda ortaya çıkacak verilerle bambaşka yeni deneyler yapabilecek ama kesin olan birşey varsa bu deneyin kıyameti koparmayacağı.

View Comments (1)

Toplam 1 Yorum

  1. Pingback: 21-Aralık-2012 Kıyamet mi – Hurafe mi? « Webzi.NET / İşin Doğrusu

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Gündem

starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016
crytek üç aydır personel maaşlarını ödemiyor

CRYTEK maaşları bile ödeyemez durumda mı?

webzi15 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016
Tesla akıllı araç kaza yaptı. Sürücü öldü

Akıllı otomobille ilk ölümle sonuçlanan kaza

webzi2 Temmuz 2016

Apple iPhone’ u kırmayınca FBI 1,3 milyon dolar ödedi

webzi23 Nisan 2016

SEN UYUDUN HERKES ÖLDÜ!!!

webzi13 Mart 2016
1 saat kanunu

“BİR SAAT KANUNU” 1 Sapık 3 Minik Çocuk Ya cezası?

webzi9 Kasım 2015

Kentkart İzmir’e veda etti.

webzi24 Mayıs 2015

Sözde Kobani protestosu, özde şerefsizlik, bölücülük, teröristlik

webzi7 Ekim 2014
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.