Teknoloji

Facebook’ta yaşayandan çok ölü hesabı olacak

Ölen kullanıcıların hesaplarının otomatikolarak kapatılmadığı Facebook’ta yakın tarihte yaşayandan çok ölü hesap sahibi bulunacak.

Amerika’da bir üniversite tarafından yapılan çalışmaya göre aktif kullanıcı sayısıyla bu güne kadar görülmemiş bir rekora imza atmış olan Facebook 2098 yılında online bir mezarlık olacak.  Bunun sebebi ise Facebook’ ta hayatını kaybeden kullanıcının hesap kapatma işleminin o kişinin şifre bilgisine sahip olan bir yakını ya da arkadaşı tarafından hesaba giriş yapılarak, hesabımı kapat seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekiyor. Bu işlemin yapılmadığı hesaplar sonsuza dek Facebook üzerinde yaşamaya devam edecek.  Buna bir çözüm bulunması şimdilik zor görünse de, zorunlu olduğuda aşikar.

2016 yılında 1 milyon Facebook kullanıcısı hayatını kaybedecek. Bunun için daha önce de çözüm arayan  Facebook  bu soruna karşı ‘yasal kontak’ adını verdiği bir proje geliştirerek, kullanıcılardan ölmeleri durumunda profillerini bırakacakları bir kişiyi belirlemelerini istemişti. Yasal kontak tam Türkçesi ile varis olarak tanımlanabilir. Yani Facebook hesabınızı istediğiniz herhangi birine miras olarak bırakabiliyorsunuz. Bu durumda varisiniz hesabınızı kapatabilir ya da sanki siz yaşıyormuşsunuz gibi sizin adınıza paylaşımlarda bulunabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı