Tehlikeli Sular

İsrail’ de hükümeti protesto etmek için kendini yakan gösterici kurtarılamadı

   Tel Aviv’de geçen cumartesi günü sosyal eşitsizlik ve hayat pahalılığının protesto edildiği eylemde “İsrail devleti beni soydu” diyerek, benzin dökerek kendini kameraların önünde yakan İsrailli gösterici Moşe Silman yaşamını yitirdi.


 

Vücudunun yüzde 94’ü üçüncü derece yanan 57 yaşındaki Silman’ın tedavi gördüğü Tel Haşomer’deki Şeba Tıp Merkezi’nde doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Borçları yüzünden zor günler geçiren Silman, kendini yaktıktan sonra dondurma yediği kareyle hafızalara yerleşmişti.

Silman “intihar notu” olarak bıraktığı kağıda, “İsrail devletini ve (Başbakan Binyamin) Netanyahu ile (Maliye Bakanı) Yuval Steinitz’i, bu piçleri, İsrail’in güçsüzleşmiş vatandaşlarına her gün çektirilen eziyet nedeniyle suçluyorum. Fakirden alıp zengine veriyorlar” yazmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Silman’a “acil şifalar” dilerken, ”Beni de yaktın Bibi” dövizlerinin taşındığı destek eylemleri düzenlenmişti.

Haaretz’e konuşan bir arkadaşı Silman’ın kendisini yakmasına şaşırmadıklarını söyleyerek, “Eylem adamıydı. Her zaman politik olunması gerektiğini söylerdi” dedi. Kendini ateşe verdikten sonra Silman’a müdahale edilmiş, sonrasında da içi serinlesin diye eline dondurma verilmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı