Teknoloji

Apple baskıya dayanamadı Google Maps yeniden apple store’da

Apple baskıya dayanamadı Google Maps yeniden apple store’da

  Apple’ ın fiyaskoyla sonuçlanan APPLE MAPS uygulaması sebebiyle şikayet bombardımanına tutulan Twitter hesabı ve şikayet bölümüne gelen yoğun baskıya dayanamayan Apple Google Maps uygulamasını Apple Store da yayınladı.

 

 

 

 

İOS 6 ile birlikte iPAD ve iPHONElardan silinmiş olan Google Maps Apple Store da yayınlanır yayınlanmaz ilk sıraya yerleşmeyi başardı. Apple Storeun hitleri arasına bir anda girmeyi başaran Google Maps yepyeni özellikleri ile de beğeni kazanıyor, olumlu yorumlar sayesinde her an artan bir ivme ile Apple Storeda…

Dün yayınlanan ve 8 saat içinde App Store’un en çok indirilen uygulamalarında tepeye oturan Google Maps’e olan ilgi yer yer App Store’un da kilitlenmesine sebep oldu. Çünkü Google Maps’i indirmek isteyen kullanıcıların bir süre erişim sağlayamadı. Google Maps 29 dilde ve 40 ülkede yayınlandı.


Apple’ın YouTube ve Google Maps’i kaldırması kullanıcılardan yoğun eleştiri aldı. Öyle ki kullanıcılar YouTube ve Google Maps uygulamalarını App Store’da görmek için Twitter’da şikayetlerini dile getirirken kimi kullanıcılar iOS 6’yı silip   önceki sürümlere döndüklerini ve dönmeyi düşündüklerini paylaştılar.

Ancak Google kullanıcıların çağrılarına kayıtsız kalmayarak YouTube uygulamasını kısa sürede App Store’da yayınladı ve kısa sürede App Store’un en çok indirilen uygulamalarından biri oldu. 3 aylık bir aradan sonra da bir diğer uygulama, Google Maps App Store’a yerini aldı ve milyonlarca kullanıcı iPhone’larına bu uygulamayı indirdi. Yaklaşık 9 bin kişi Google Maps ile ilgili görüş beyan ederken, kullanıcılar uygulamaya tam not verdi.

App Store’de Apple’ın gözden çıkardığı iki uygulamanın böylesine rağbet görmesinde elbette kullanıcıların alışkanlıkları ve Apple’ın hatalarla dolu Haritalar uygulaması son derece etkili oldu. Ancak görünen o ki Apple Google’ı iPhone’lardan pek de uzaklaştırmayı başaramadı.

HEP HAZIRLIKLI OLAN GOOGLE YİNE BOŞ DURMADI

3 ay öncesinde her iPhone ve iPad’de yer alan Google Maps’e karşılık yeni uygulama bir dizi önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Öncelikle artık Google’ın panaromik fotoğraflarla sokak sokak görüntü toplayan servisi Street View, Google Maps’e dahil edilmiş durumda. Kullanıcılar artık aradıkları bir noktayı görmek istediklerinde sadece uydu görüntüsüne bakmakla kalmayıp fotoğraflarla inceleyebiliyor. Bu özellik elbette Apple’ın Haritalar uygulamasında yer almıyor. Bunun dışında servisin şimdilik Street View araçlarının yollarda olduğu ABD ve birkaç ülkede kullanılabildiğini hatırlatalım.

Google Maps ile kullanıcılar artık trafik durumuna bakabiliyor. Bu özellik Google Maps’in önceki sürümünde yer almıyordu.

Apple’ın Haritalar uygulamasında kullanıcıların en çok şikayet ettiği nokta aranılan adresin bulunamamasıydı. Bu noktada Google Maps bir adım öne geçmeyi başarıyor. Uygulamanın bir diğer özelliği de “leb demeden leblebeyi anlayan” arama algoritması… Siz gideceğiniz yerin birkaç harfini arama çubuğuna yazdığınızda uygulama tahminlerde bulunuyor ve bu tahminlerin çoğunluğunun tutarlı olduğu göze çarpıyor.

Google Plus servisini de uygulamaya dahil eden Google, bu sayede kullanıcıların ev ve iş adreslerini işaretlemelerine ve daha kolay bir güzergah bulmalarına yardımcı oluyor.

Önceki sürümünün aksine Google Maps artık sesli navigasyon özelliğini de taşıyor. Ancak Türkiye’de bu özellik kullanılamıyor.

LİSTEDE HENÜZ TÜRKİYE YOK

Google Maps henüz Türkiye’den indirilemiyor uygulamanın bir süre daha Türkiye’de yayınlanmayacağı düşünülüyor. Ancak Google Maps’i denemek isteyen kullanıcılar ABD veya Kanada gibi ülkelerden birini seçerek bu mağazalardan Google Maps’i indirebiliyor. Ancak Türkiye’deki mevcut hesabınızla bu işlemi yapmanız mümkün değil ve yeni bir hesap açmanız gerekiyor.

Uygulama ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmuş durumda

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Teknoloji

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
kalp pilleri hacklenebilir

Kalp piliniz hacklenebilir

webzi28 Mayıs 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016
crytek üç aydır personel maaşlarını ödemiyor

CRYTEK maaşları bile ödeyemez durumda mı?

webzi15 Aralık 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Pizza siparişinizi artık robotlar teslim edecek

webzi9 Temmuz 2016
Tesla akıllı araç kaza yaptı. Sürücü öldü

Akıllı otomobille ilk ölümle sonuçlanan kaza

webzi2 Temmuz 2016

Sürücüsüz otomobillerde kaza kararını kim verecek tartışması

webzi25 Haziran 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Apple iPhone’ u kırmayınca FBI 1,3 milyon dolar ödedi

webzi23 Nisan 2016
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.