Genel

Google in hacker yarismasinda surpriz oldu

Google in hacker yarismasinda surpriz oldu

    Google’ın Pwn2own siber korsan yarışması, bitimine saatler kala büyük bir sürprize sahne oldu. Geçmişte Google’a iş başvurusu yapan ama kendisine geri dönüş bile yapılmayan genç, Chrome’un güvenlik duvarını yıkarak 60 bin dolarlık birincilik ödülünü kazandı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Pwn2own yarışması Google için beklenmedik süprizlere sahne oldu. İki gün önce Fransız bir hacker grubu bir ilke imza atarak Chrome internet tarayıcısının güvenlik duvarını yıkmıştı. Yarışmanın bitimine saatler kala bu kez “Pinkie Pie” kod adlı yarışmacı Chrome’un güvenlik duvarını aşmayı başardı.

İsmini açıklamayan Pinkie Pie’ın, geçtiğimiz yıl Google’a iş başvurusu yaptığı ve CV’sinde “Chrome’u çökertebilecek yeteneği olduğunu” söylediği öğrenildi. Google, henüz 18’ini bile doldurmayan gence cevap verme zahmetinde bile bulunmadı.

İşvereni tarafından tanınmamak için adını açıklamayan Pinkie Pie, Chrome’un “sandbox” güvenlik sisteminden çıkış noktası bulabilmek için sadece bir buçuk hafta çalıştığını söyledi. Chrome’u hacklemeyi başaran Fransız siber korsan grubu Vupen de, sandbox’ı deşifre ederek yarışmayı kazanmıştı.

“Sandbox” güvenlik sistemi, bulunduğu bilgisayardaki işletim sisteminden kendini izole ederek çalışıyor. Böylece, siber korsanlar bilgisayarın kontrolünü ele geçirse de Chrome’a sızamıyorlar.

BALTALI MİDİLLİ
Genç hacker, Chrome’a düzenlediği başarılı saldırıyı, bilgisayarının ekranında beliren, elinde balta tutan Pinkie Pie (pembe midilli) çizgi film karakterinin görüntüsüyle sonlandırdı. Vupen ise Chrome’un güvenlik duvarını yıktıktan sonra ekranda hesap makinesi uygulamasını açarak kazandıkları puanı hesaplamıştı.

Vupen ve Pinkie Pie’ın yanı sıra, Çarşamba günü Rus öğrenci Sergey Glazunov’da Chrome’u hacklediğini öne sürmüştü. Sibirya’dan gönderdiği saldırı kodunu yarışmaya katılan bir arkadaşı kullanan Glazunov, kodunun başarılı olması üzerine 60 bin doları kazanan üçüncü yarışmacı oldu.

Glazunov’un, Google için çalışan en iyi saldırı kodu tespit edici hackerlardan biri olduğu ve geçmişte verdiği hizmetler karşılığında 70 bin dolar aldığı öğrenildi.

GOOGLE: YORUM YOK
Google, Pinkie Pie’ın saldırısının analiz edildikten ve neden olduğu hasarın yaması oluşturulduktan sonra detaylarının verileceğini açıkladı ve yorum yapmayı reddetti.

Pinkie Pie, başarılı olan hackerlara elde ettikleri derecelere göre toplam 1 milyon dolar para ödülünün dağıtıldığı yarışmanın bitmesine üç saat kala büyük ödülü kazandı.

Google Güvenlik Ekibi, elde ettiği büyük başarının ardından genç yarışmacının CV’sine bakacaklarını belirtti.

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel

starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

Reklam

webzi29 Ocak 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Noter işlemleri artık online yapılabilecek.

webzi8 Mart 2016
Carlos Sanchez Ortiz De Salazar

20 yıldır ormanda yaşıyordu.İspanya’da kayboldu. İtalya’da bulundu.

webzi8 Kasım 2015
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.