Genel

Bilişim Teknolojileri Kurumu Yasaklı Kelimeleri Eposta ile Gönderdi…

Bilişim Teknolojileri Kurumu Yasaklı Kelimeleri Eposta ile Gönderdi…


Dün bir eposta geldi…  Ben gözlerime inanamadım.

 

Eposta Bilişim Teknolojileri Kurumu’ndan geliyordu. Yasaklı kelimeler diyerek özetleyebiliriz, içeriği…

 

BTK eğer eposta içeriğindeki kelimeleri yasaklar ise, Türkiye’ den erişime açık olan site sayısı bir elin parmakları kadar olacak. Yasaklanan kelimeleri buradan açıklamak isterdim fakat o kadar kelimenin bir arada bulunacağı webzi.net’in kapanması sanırım 15 dakikayı bulmayacaktır.

 

Tabii ki derdimiz kapatılmak değil, fakat orada sıralanan kelimelerin bazılarını ben hayatım boyunca ilk kez görüyorum. Görenlerin gözlerine inanamadıkları bu listeyi hangi akla hizmet gönderdikleri de düşündürücü.

 

Zaten işin başında hata yapmış olan BTK, BTK’yı BTK yapan servis sağlayıcı faaliyet belgelerini her önüne gelene vermişti. Şimdide herkese o iğrenç kelimelerin geçtiği epostayı göğsünü gere gere gönderdi.

 

Şimdi kafanızda şöyle bir sahne canlandırın. Müşterinize sunuma gitmişsiniz, arkadaşlarınızla film izlemek üzere oturuyorsunuz, eşinizle internette bir makale okuyorsunuz veya yanınızda herhangi biri var. Eposta istemci programınız uyarı veriyor. Epostanın konusuna yazılan kısa açıklamada ilgi çekici. Açıyorsunuz epostayı, yazıyı okumaya başlıyorsunuz ve karşınıza terbiye sınırlarını zorlayan kelimeler sıralanmış, hemde renklendirilmiş, sınıflandırılmış, gözünüze girsin diye ellerinden geleni yapmışlar.

Surat ifadeniz değişecektir emin olun. Bu tarz bilgilerin, belgelerin bu şekilde alenen yayımlanması ile BTK suç işlemiştir bana göre. Bu belgenin sahibi olduğum için alenen bu kelimeleri görmek zorunda mıyım?

Tabii ki değilim. Ama zorunluyum şimdi eposta gelen kutumda bu kelimelerin sıralandığı upuzun bir liste mevcut.

 

Bence üst kısımda açıkladığım bölüm çok daha önemli olduğu için öncelikle buna değinmek istedim. Madalyonun diğer yüzüne gelirsek;

 

BTK’nın açıklamasını aşağıda vereceğim fakat “Yasaklama yok” deseler de yasakladıkları kelimeleri açık ve net bir şekilde sergilediler. Çok uzun zamandır ben yazdım sorumluluk benden gitti mantığından hep nefret etmişimdir. Örnek olarak yolda ilerlerken bir duvar kenarında” Dikkat iş makinesi çıkabilir! ” levhasına denk gelmişsinizdir. İşte ben o tabelalardan nefret ediyorum. Yani yola çıkacak olan iş makinesi dikkat etmeden yola çıkarsa ve bir kaza meydana gelirse, sorumlu kişi çıkıp rahatça ” Biz uyarı levhası astık” diyebilsin diye o tabela oraya asılır.

 

BTK’ nın yaptığıda bu, yasaklamıyorum fakat site üzerinde bu kelimeler geçecek olursa kapatırım, kapatırsam da gerekçem hazır olsun diye gönderidim, mantığı…

 

BTK’ nın gün içerisinde yaptığı açıklamanın özeti aşağıdaki gibidir.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bir kısım sakıncalı kelime gruplarıyla ilgili bir yasaklamanın söz konusu olmadığını, hosting hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirildiğini açıkladı.

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, Telekomünikasyon Başkanlığına, bazı alan adları ve içerikleri konusunda vatandaşlardan yoğun şikayet geldiği ve bu kelimelere içeriklerinde yer veren alan adlarıyla ilgili tedbir alınmasının talep edildiği bildirildi. Bu içerikleri barındıran internet sitelerinin 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerce gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak kendileri tarafından gerçekleştirilen bildirimden ibaret olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.”

 

 

View Comments (1)

Toplam 1 Yorum

  1. Pingback: Tespit edilmiş yalan:Ben o epostayı görmedim(Tarih oluyor) « Webzi.NET / İşin Doğrusu

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel

starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

Reklam

webzi29 Ocak 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Noter işlemleri artık online yapılabilecek.

webzi8 Mart 2016
Carlos Sanchez Ortiz De Salazar

20 yıldır ormanda yaşıyordu.İspanya’da kayboldu. İtalya’da bulundu.

webzi8 Kasım 2015
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.