Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Ünlü markalar nasıl hacklendi?

Siber casus yazılım Flame, Stuxnet ve Duqu virüslerini ortaya çıkartan Rusya’daki antivirüs laboratuarı Kaspersky, şimdi de bankalardan kimlik bilgisi ve para çalmaya başlayan süper hırsız “Gauss” virüsü alarmı verdi.

Kaspersky şirketinin Moskova’daki merkezinden basına yapılan açıklamada yeni Truva atı virüsü ünlü Alman matematikçi Carl Friedrich Gauss adını taşıyor ve “Gauss” olarak tanımlanıyor. Yazılımın ilk şifreleri çözüldüğünde bunun da Flami, Stuxnet ve Doqu virüslerini hazırlayan kişi veya ülke tarafından hazırlandığının tespit edildiğini de belirten Kaspersky, “Önceki üç komplike virüs sıradan insanlara zarar vermiyordu. Sadece sabotaj ve sanayi casusluğu için kullanılıyordu.

Ancak yeni bulgu “Gauss” virüsü siber savaşın yön değiştirdiğini ve gezegenimizde herkesi yakından ilgilendirdiğini göstermeye başladı. Bu virüs şu an Lübnan’daki bankalar ağırlıklı olmak üzere müşterilerin kimlik bilgileriyle hesaplarından para çalmaya başladı. Truva atı Gauss virüsünü keşfettiğimizden beri Lübnan’da 1660, İsrail’de 483 ve Filistin topraklarında 261 kişinin banka hesabı hacklandı” açıklamasını yaptı.

Kaspersky laboratuarı “Gauss” virüsünü etkisiz hale getirmek için şu anda alınacak önlemler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini de bildirdi.

Haber Kategorisi:   Teknoloji

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.