Teknoloji

Google, 12.5 milyar dolarlık Motorola Mobility Holdings’i satın alımını Çinli yetkililerin onayladığını belirtti. Satın alımın önündeki son engelin de ortadan kalkmasıyla, patent zengini olan Google, artık kendi akıllı telefonlarını da üretebilecek.

Google, 12.5 milyar dolarlık Motorola Mobility Holdings’i satın alımını Çinli yetkililerin onayladığını belirtti. Satın alımın önündeki son engelin de ortadan kalkmasıyla, patent zengini olan Google, artık kendi akıllı telefonlarını da üretebilecek.

Google, Motorola’yı satın alma planlarını geçtiğimiz yıl açıklamış ve patent zengini şirket için bugüne kadar herhangi bir satın alım için sunduğu en büyük rakamı vermişti. Birçok akıllı telefon üreticisiyle Android işletim sistemi sayesine ortaklığı bulunan Google, artık kendi üretim hattına sahip olacak.

ABD ve Avrupalı düzenleyici kurumlar, satın alım işlemini Subat ayında onaylamıştı. Google, 2010 yılında arama motoru piyasasından kavgalı olarak çekildiği Çin’in son anda anlaşmayı suya düşürmesinden çekiniyordu.

Google yetkilisi Niki Fenwick, Çinlilerin satın alımı onayladıklarını belirterek, “Motorola için yaptığımız teklifte değişen bir şey yok, artık anlaşmayı resmen sonladırmak istiyoruz” dedi.

Motorola yetkilisi Jennifer Weyrauch-Erickson ise “Satın alımın tüm taraflar tarafından onaylanmasından memnunuz ve gelecek hafta içinde tüm işlemlerin tamamlanmasını umuyoruz” dedi.

PATENT ZENGİNİ OLDU
Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemine sahip olan Google, Motorola’yı satın alarak 17 bin patent ve 7 bin 500 patent başvurusuna sahip oldu. Apple ile rekabetinde önemli bir güç elde eden Google, iPhone üreticisinin patent ihlali suçlamalarına karşı da kendisini güvenceye almış olacak.

Çinliler ile yapılan anlaşma hakkında bilgisi olan bir kaynak, anlaşmanın ana şartının, Android işletim sisteminin bedava olmaya devam etmesi beş yıl boyunca açık kaynaklı olarak kalması olarak belirtti.

Açık kaynaklı yazılımlar, kaynak koduna erişilebilen yazılımlar anlamına geliyor. Kullanıcılar, açık kaynak lisansı aldıkları sürece yazılımı elde edip geliştirebiliyor, dağıtımını yapabiliyor.

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Teknoloji

More in Teknoloji

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
kalp pilleri hacklenebilir

Kalp piliniz hacklenebilir

webzi28 Mayıs 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016
crytek üç aydır personel maaşlarını ödemiyor

CRYTEK maaşları bile ödeyemez durumda mı?

webzi15 Aralık 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Pizza siparişinizi artık robotlar teslim edecek

webzi9 Temmuz 2016
Tesla akıllı araç kaza yaptı. Sürücü öldü

Akıllı otomobille ilk ölümle sonuçlanan kaza

webzi2 Temmuz 2016

Sürücüsüz otomobillerde kaza kararını kim verecek tartışması

webzi25 Haziran 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Apple iPhone’ u kırmayınca FBI 1,3 milyon dolar ödedi

webzi23 Nisan 2016
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.