Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Facebook yüz güldürmedi

Los Angeles’taki uluslararası fuarda geleceğin teknolojisi görücüye çıktı.

ABD’nin Los Angeles kentindeki uluslararası fuarda, bilgisayardan cep telefonuna, robottan müzik alanına en yeni buluşlar görücüye çıktı.

Son buluşlardan biri, insan-bilgisayar etkileşimli teknoloji. Sanal nesneye ait dokunma duyusu oluşturulabiliyor. Dokunmatik ekranda sanki tuş varmış hissi uyandırıyor. Ya da bir bitkiye dokunulduğunda tepki geliyor, çeşitli görüntüler oluşuyor ve müzik başlıyor.

Son gelişmeler, oyun kavramını da yeni bir boyuta taşıyor. Tenis topuna vurulduğunda raketteki basıncı artık kullanıcı hissedebiliyor. Atılan toplar çeşitli ışık ve görüntülere dönüşüyor. Ya da, geliştirilen nota okuma yazılımlarıyla müzik aleti çalmak kavramı sadece okuyucu aleti notalar üzerinden geçirmeye indirgeniyor.

Fuarda sergilenen bir tür interaktif müzik kutusuyla püskürtülen buharda ellerin hareketleriyle çeşitli sesler çıkarılabiliyor.

İnsan mı robot, robot mu insan dedirten robot da en fazla ilgi görenlerden. Japonların geliştirdiği robot kendisini kontrol eden insanın hareketlerini taklit ediyor.

Kullanıcı özel ekipmanla robotun hareketlerini kontrol etmekle kalmıyor, ikizi olan insansı robotla aynı şeyleri görüyor, duyuyor, hissediyor 

Haber Kategorisi:   Teknoloji

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.