İnternet

Oyun oynayanların beyni büyüyor

Oyun oynayanların beyni büyüyor

Yine bir araştırma, yine bir tarafını memnun edecek sonuç. Alman bilim adamları yine sahnede Berlin’ de bulunan Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve St. Hedwig Hastanesi bilimadamları bir araştırma yaptılar ve oyun oynayanların beyninin fiziksel olarak da büyüdüğüne dair bir sonuca ulaştılar.

Yeni dönem bilgisayar oyunlarının zekayı geliştirdiği kanıtlanmış bir gerçek fakat Alman bilimadamları için bu da yeterli gelmemiş ve bir araştırmaya koyulmuşlar. Yapılan araştırmada;

Denekler 60 gün süre ile,  her gün 30 dakika süreyle efsane oyun MARİO’ yu oynadı. Deneyin sonunda beynin bilateral hipokampüs ve sağ alın korteksinde gri madde dokusunun önemli derecede arttğı gözlendi. Hipokampüs, hafıza ile birlikte, algısal bilgilerin (koku, ses vb.) hafızayla bağlantısının kurulmasında rol oynuyor. Deneklere oynatılan oyunun, oyun karakterinin üç boyutlu bir dünyada sürekli hareketler yapmasını gerektirirken, oyuncular karakterin konumu ve hareketlerine odaklandıkları iki ekranı takip ediyor. Oyun böylece ben merkezi ve diğer merkezli oyun stratejisi arasında geçiş yapıyor.

Quartz sitesinin haberine göre, denekler oyundan zevk aldıkça ve oyunu oynamak için istekleri de arttıkça gri madde de artış gözlendi. Ancak gri maddenin artışıyla beynin ödüllendirme sistemi arasında bir bağlantı olup olmadığı, yani dopamin hormanunun gri maddeyi etkileyip etkilemediği henüz kesin değil.

View Comments (1)

Toplam 1 Yorum

  1. Laurence Johnston

    20 Ocak 2014 at 03:51

    İşte yine sahne arkasına, soyunda odalarının olduğu tarafa taşındım. Taşırken özen gösterdiler, örtümü örtmeyi unutmadılar ama yine de bir kenara atıldım işte. Üstelik anlı şanlı konser salonunun en değerli enstrümanı olan kuyruklu piyanonun böyle kenara atılıyor olması benden başka kimseyi rahatsız etmiyor. Neymiş? Gitar resitali varmış. Gitar dediğin ne ki? Hap kadar alet. Ben de sahnede kenarda durup boy göstersem, resitalden nasiplensem, millet beni yine göz ucuyla da olsa görse fark etse, kime ne zararım olacak? Olmazmış, sahne resital enstrümanlarına teslim edilmeliymiş. Sıradan bir piyano değilim ki. Konser salonlarının en kıymetli markalarından, genellikle akort sorunu yaratmadan defalarca kullanılabilen, sesi ve tınısıyla kendini kabul ettirmiş değerli bir piyanonun böyle kenara atılıyor olmasına alışmayı kimse benden beklemesin.

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnternet

More in İnternet

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Pizza siparişinizi artık robotlar teslim edecek

webzi9 Temmuz 2016

Google’ın CEO’su hack’lendi

webzi27 Haziran 2016

TAY yoldan çıktı. Yapay zeka 24 saat geçmeden küfür öğrendi

webzi27 Mart 2016
dünyanın ilk internet sitesi hangisi

Dünyanın ilk web sitesi hangisi?

webzi9 Kasım 2015

E-Ticarette yeni dönem, geri al tuşu zorunlu oldu

webzi27 Nisan 2015

Anonymous ISID hesaplarını hackledi

webzi12 Şubat 2015
ello.co adlı facebook karşıtı sitenin 2 dolarlık davetiyeleri ebay da 100 dolardan satılıyor

Facebook karşıtı sosyal deneyle ortaya çıktı, davetiyeleri karaborsaya düştü

webzi28 Eylül 2014

Youtube ile para kazanmanın yeni yolu, videoya bağış

webzi27 Haziran 2014
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.