İnternet

Avast anti-virüs hacklendi 400.000 kişinin bilgileri çalındı

Avast anti-virüs hacklendi 400.000 kişinin bilgileri çalındı

 Anti virüs programları hepimizin bilgisayarlarında mevcut olan yazılımlar. Bu anti virüs programları ilk akla geldiğinde beynimizin çağırdığı ilk üç markadan biri olan Avast hacker lar tarafından saldırıya uğradı. 400.000 kullanıcının şifreleri çalındı…

Her windows kullanıcısın olmazsa olmazıdır anti-virüs yazılımları. Ne zaman saate bakmak isteseniz orada dönüp duran ya da yanıp sönen işlemci ve ram düşmanı yazılımlardır. Ama yine de vazgeçemeyiz. Çünkü sanki bilgisayarımızda hükümet sırlarını saklıyormuşçasına özel bilgiler olduğunu düşünmemizi sağlayan karteller diğer birçok üründe olduğu gibi anti-virüs yazılımlarının da resmen içimize işleyerek kullanmak zorunda olduğumuzu düşündürmeyi başardılar…

Neyse haber bundan bahsetmiyor, ama yeri gelmişken içimdekiler dökülüverdi bir anda. Daha sayfalarca yazarım fakat kısa kesmek zorundayım. Malum basın özgürlüğü, okuyucu/kullanıcı özgürlüğünü kısıtlayınca hiç de hoş olmuyor. Bu ve benzeri konularda ne zamandır yazayım istiyordum, bu güne nasipmiş bir paragrafta olsa. Gelelim habere…

AVAST ANTİ-VİRÜS YAZILIMI HACKLENDİ…

AVAST’ ın Ceo’ su Vince Steckler’ a göre, hackerlar pazartesi gününden bu yana forumda ellerini kollarını sallaya sallaya geziyorlar fakat ödeme bilgilerinin hiçbirine erişemediler. Sadece 400.000 kişinin şifrelerini çaldılar ve geziyorlar. 

Konunun ne olduğu, nasıl bir saçmalık olduğu belli çok uzatmaya da gerek yok. Kendini bir saldırıdan koruyamayan bir şirket her yaptığımızı izleyerek “bizi koruyor”??? Şirketten gelen açıklamanın çevirisi aşağıdaki gibidir.

 

Avast’ın CEO su Vince Steckler’in açıklaması;

Hafta sonu gerçekleştirilen saldırıda birbirinden farklı kullanıcı ve takma ismin yanında, elektronik posta adresleri ve gizlenmiş birçok şifre ele geçirildi. Nitekim bu saldırı kısa sürede engellenerek, 200 milyonluk kullanıcı havuzunun 400.000’ine ulaşabildi. Saldırı esnasında çalınan kullanıcı adlarının ne kadar önemli olduğunu ve sonucun sizlere ne kadar zorluk çıkardığının farkındayız.

Şimdilik forumlara nasıl izinsiz girildiği hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat saldırganın “kriptografik” yani esas şifrenin şifrelenme kodunu ele geçirdiği ve bu sayede saldırıyı geçekleştirebildiğini düşünüyoruz.  Herhangi üst düzey bir hırsız kriptonik algoritmayı şifreye dönüştürebilecektir.Bu yolla saldırı düzenleyebilecek kapasitedeki bir insanın, büyük paralara alınan donanıma sahip olması gerekiyor.

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnternet

More in İnternet

Peak Games Okey Plus Oyununu Zynga’ ya sattı

webzi9 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Pizza siparişinizi artık robotlar teslim edecek

webzi9 Temmuz 2016

Google’ın CEO’su hack’lendi

webzi27 Haziran 2016

TAY yoldan çıktı. Yapay zeka 24 saat geçmeden küfür öğrendi

webzi27 Mart 2016
dünyanın ilk internet sitesi hangisi

Dünyanın ilk web sitesi hangisi?

webzi9 Kasım 2015

E-Ticarette yeni dönem, geri al tuşu zorunlu oldu

webzi27 Nisan 2015

Anonymous ISID hesaplarını hackledi

webzi12 Şubat 2015
ello.co adlı facebook karşıtı sitenin 2 dolarlık davetiyeleri ebay da 100 dolardan satılıyor

Facebook karşıtı sosyal deneyle ortaya çıktı, davetiyeleri karaborsaya düştü

webzi28 Eylül 2014

Youtube ile para kazanmanın yeni yolu, videoya bağış

webzi27 Haziran 2014
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.