Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Mark Zuckerberg halka arzı pahalıya ödüyor

 Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg artık dünyanın en zengin 40 isminden biri değil. Facebook’un halka arzının ardından şirketin hisselerinin kötü performansı, Zuckerberg’in mal varlığının 4 milyar dolardan fazla erimesine neden oldu.

 

 

Zuckerberg, Facebook’un borsada işlem gören hisselerinin dün de yüzde 9.8 oranında değer kaybetmesinin ardından Bloomberg’in en zengin 40 iş adamlarını sıraladığı Milyarder Listesi’nde yer alma hakkını kaybetti.

Henüz 28 yaşında olan Zuckerberg’in serveti 18 Mayıs’ta 19.4 milyar dolarken, dünkü işlemlerden sonra 14.7 milyar dolara geriledi.

Facebook’un oldukça merakla beklenen ancak son on yılın en kötü performanslarından birine imza atan halka arzının ardından, şirketin hisselerindeki değer kaybı yüzde 24’e kadar yükseldi.

Facebook’un hisseleri, borsada işlem görmeye başladığı ilk gün olan 18 Mayıs’ta günü 38.23 dolardan kapatarak, Zuckerberg’in mal varlığını 19.4 milyar dolara yükseltmişti. Zuckerberg’in mal varlığı şu anda 14.7 milyar dolar seviyesine gerileyerek, halka arzın ilk gününden bu yana 4 milyar dolardan fazla eridi.

Şirketin hisselerinin değeri dünkü işlemlerden sonra 28.84 dolara geriledi.

ABD’li banka BMO Harris Private Bank’ın Başyatırım Uzmanı Jack Ablin, “Görünen o ki çok fazla hisse işlendi bu da hisselerde agresif bir hareket yarattı ama sonrasında hisseleri satın almak için sıraya girenlerin, aldıkları hisseleri ellerinde tutmak istemedikleri ortaya çıktı” diye konuştu.

Zuckerberg şu anda Bloomberg’in günlük verilere göre dünyanın en zengin iş adamlarını sıraladığı Milyarderler Endeksi’nde, 15.5 milyar dolarla 40’ıncı sırada bulunan Luis Carlos Sarmiento’nun arkasında yer alıyor.

Haber Kategorisi:   Facebook, Gündem

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.