Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

33 Kurşun olayı

     Tarihe bir leke, bir kara yazı olarak geçen MUĞLALI OLAYI olarak da bilinen 33 KURŞUN OLAYI ve siyasi tartışmaları yazının devamındadır…

 

 

 

 

MUĞLALI OLAYI ( 33 KURŞUN OLAYI )…

Muğlalı Olayı, 1943 yılında Van Özalp ilçesinde, 33 kişinin hayvan kaçakçılığı iddiası ve 3. Ordu komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle yargısız olarak kurşuna dizilmesi ve 32’sinin ölümü, birinin kaçması ile sonuçlanan olay.
II. Dünya Savaşı sırasında özellikle İran sınırında kaçakçılık olayları artmıştı. Bölgedeki aşiretlerle güvenlik kuvvetleri arasında çatışmalara yol açan bu olaylardan biri de Van’ın Özalp ilçesinde patlak verdi.

 

Bir bölümü İran topraklarında yaşayan Milan aşiretinin Temmuz 1943’te büyük bir hayvan sürüsünü kaçırdığı yolundaki ihbar üzerine sınıra gönderilen jandarma birlikleri kaçakçıları ,Irana kactıklari icin, yakalayamadı. Ardından aşiretin Özalp’ta yaşayan 40 akrabası gözaltına alındı.

 

Mahkemenin yalnızca 5 kişiyi tutuklayarak geri kalanları serbest bırakmasına karşın, Özalp’e gelen Mustafa Muğlalı’nın emriyle 33 eskiya sorgulamaları yapılmak üzere iki asteğmenin komutasındaki bir askeri birliğe teslim edildi. Kacakcılar sınıra yakın bir yerde kurşuna dizildi ve daha önce hazırlanan bir tutanağa dayanılarak kaçmaya çalışırken vuruldukları öne sürüldü.Olaydan yaralı olarak kurtulan bir eskiya durumu ilgili makamlara duyurmayı başardıysa da yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadı.
Demokrat Parti’nin iktidarı döneminde ise, örtbas edilmeye çalışılan olay yeniden gündeme getirildi.TBMM Başkanlığı’na verilen bir soru önergesinin kabul edilmesi üzerine olayla ilgili asker ve sivil yöneticiler hakkında soruşturma açıldı. Bütün sanıkların Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılandığı davada kurşuna dizme emrini verdiğini söyleyen Muğlalı, 2 Mart 1950’de ölüm, ardından da ileri yaşı ve hafifletici nedenlerden ötürü 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ama askeri yargıtay kararı bozdu; Muğlalı yeni yargılama başlamadan 11 Aralık 1951’de (71 yaşında) hapiste öldü.

CHP’nin 6-7 Eylül Olayları’nda “azınlıklara karşı ayrımcılık yapıldığı” iddiası üzerine, DP tarafından misilleme olarak, olay tekrar TBMM’de gündeme getirilmiştir. Bu kez olayın geçtiği dönemdeki bütün TBMM üyeleri ve CHP’nin sorumluluğu iddiasıyla, bizzat İsmet İnönü için yargılanma istenmiştir. 12 Şubat 1956 ve 25 Şubat 1956 tarihlerinde Meclis’te görüşülen konu, 1958 tarihli Meclis Tahkikat Komisyonu raporu ve Meclis görüşmeleriyle zaman aşımı ve çeşitli af yasalarından dolayı tekrar kapatılmıştır.

Siyasi Tartışmaları…

Demokrat Parti hükümetine karşı 27 Mayıs darbesini yapan cunta olan Milli Birlik Komitesi’nin üyelerinden Orhan Erkanlı hadiseyi şöyle değerlendirmektedir:

“ Demokratlar, bitmez tükenmez müsademelerde (silâhlı çatışma) eşkıya takiplerinde şehit düşen Türk ordusunun evlâtlarının hesabını soracak yerde kendi siyasi çıkarları uğruna, Kâzım Karabekir’den sonra Doğu’da ilk defa nisbi bir sükunet sağlayan büyük kumandan Muğlalı’yı mahkeme huzuruna çıkarmayı tercih ettiler. Elbette bu uygulamadan devrin hükümetlerinin ve İnönü’nün de haberi vardı. Fakat yiğit Muğlalı, askerliğin, kumandanlığın ezeli kuralına uyarak (kumandan yapılan ve yapılmayan her şeyden sorumludur) suçlamaları üzerine aldı ve neticede ölüme mahkûm edildi. ”
Mayıs 2004 tarihinde Van’ın Özalp ilçesindeki jandarma sınır taburunun adı Mustafa Muğlalı Kışlası olmuştur.
Orgeneral Mustafa Muğlalı, Menemen ayaklanması ardından kurulan ve Kubilayı sehit ederek kafasini kesenleri idama mahkûm eden İstiklal Mahkemesinin başkanlığını da yapmıştır.
Tarihe 33 kurşun vakası olarak da geçen bu olaydan sonra Ahmed Arif, Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabında “33 Kurşun” isimli şiirini yayınlamıştır.

YORUMLARINIZI VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZININ ALTINDAKİ FORMU KULLANARAK İLETEBİLİRSİNİZ…

 

Haber Kategorisi:   Gündem

Yorumlar

 • Posted: 1 Ocak 2012 13:23

  Sınırda pkklı sanılan 35 köylü öldürüldü. « Webzi.NET / İşin Doğrusu

  [...] olay CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’ nuntarihimize kara bir leke olarak geçen 33 KURŞUN OLAYI‘ na atfeden 33 KURŞUN [...]
 • Posted: 1 Ocak 2012 13:34

  Kemal Kılıçdaroğlu’ ndan 33 Kurşun 2011 yorumu « Webzi.NET / İşin Doğrusu

  [...] ‘İstihbarat aldık’ diyor. Merak ediyorum nereden aldınız bu istihbaratı? Bu olay 33 kurşun olarak telakki edilebilir. 33 kurşunun 2011 versiyonudur bu. Orada da kaçakçılar [...]
 • Posted: 14 Ocak 2017 22:02

  leonedelsole

  33 kurşun ve dersim 38 i de sağcı Cumhuriyet düşmanları yaptı sizin hiç sucunuz yok
 • Posted: 14 Ocak 2017 22:02

  ewin6142

  Yitirdiklerimizin anısına 33 kurşun. ahmedarif Roboski
 • Posted: 14 Ocak 2017 22:02

  naifyasar

  Biz,sefo dersinde yükselen 33 kurşun çığlığı ve sarıkamış'ta 90 bin askerin donan çığlığı karşısında aynı acıyı du…
 • Posted: 14 Ocak 2017 22:02

  rasmdnzlr

  33 kurşun olayını biliyor musun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.