Genel

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

Türkiye’de bulamadığınız ya da çok pahalı olan bir ürünü yurtdışında bir sitede buldunuz.  Çabucak elinize ulaşsın diye fazladan para ödeyerek hava yoluyla gönderilmesini istediniz. Fakat satın aldığınız ürün gümrükten geçmedi. Gümrüğe tabi olduğu belirlenmiş. Şimdi ne yapacaksınız işte bunun detaylarını anlatan, gümrük, gümrük işlemleri, ordino, ardiye, sözlü beyan, gümrük beyannamesi gibi terimleri açıklayan bir makale, bir rehber.

Başlık konusunda bir hayli uzun süre düşündüğüm fakat  tamam işte işine yarayacak olursa içerikten de bulur diyerek bu sorunu da oluruna bıraktığım makaledir! ( Ekşi içeriği gibi oldu)

 

 

Yazının derinlerine inmeden baştan belirteyim. Çinden ya da diğer ülkelerden verdiğiniz sipariş gerçekten işinize yarayacak ve Türkiye’ de fiyatı ne iyi ihtimalle 600 TL’nin üzerindeyse yazıyı okumaya devam edin. Şayet değilse bu bağlantıya tıklayarak diğer makalelere göz atabilirsiniz.

Gelelim adetli ürün siparişi vermiş, tatlı su kurnazı (ya tutarsa hesabıyla satış amaçlı birden çok adetli ürün getiren) arkadaşlara.;
(MAVRA KISMINI GEÇİP DİREKT İŞLEMLERİ ÖĞRENMEK İÇİN 2 PARAGRAFI GEÇİN)

Bazı ürünler var ki gerçekten benim ticaretimi yap diye bağırıyor. Çin’ de 1-5 dolar arası fiyatlara satılmasına rağmen, Türkiye’ de satış fiyatları 80-90 TL hatta daha yüksek olan ürünler var. Tabii ki ruhunda ticaret yapmak olan bizlerde dayanılmaz bir alım isteği oluşuyor. İşte bu yazı bu isteğe ket vuran gümrük muayene memurları sebebiyle oluşturulmuştur.

Öncelikle, DHL, UPS, TNT gibi 3 harflilerle gelecek olan ürünlerin bu 3 harflilerin hizmet verdikleri ülkelerden hangisi olursa olsun en geç 4. gün kapınıza teslim edileceğini bilmekte fayda var.

Verdiğinizi siparişi unuttunuz, 4. gün geçti sonra aklınıza geldi. Bilin ki paketini gümrüğe tabi  olarak belirlenmiştir. İki seçeneğiniz var. Ya ödediğiniz parayı unutun ve kafanız rahat etsin, ya da olur mu kardeşim benim malım 30 Dolar’ın altında (çok büyük ihtimalle yalan) ticari değil, diyerek 3 harflilerin müşteri hizmetlerini arayıp kredi kartı extresi, dekont vb işe yarar bir evrak gönderin şansınızı deneyin. Eğer bu seçenekte çözüm olmadıysa yazının devamını okuyun ve başınıza gelecekleri görün!

GÜMRÜĞE TABİ OLAN PAKETİ TESLİM ALMAK
Evet ızdırap sona erdi, sorunun yanıtı sırasıyla burada;

Tüm yollar kapandı, ürün size lazım, gümrükten geçememiş ve teslim almak istiyorsunuz.

1- Gümrük müşaviri ile anlaşın.

2- Gönderi sizin adınıza geldiği için, kendiniz gümrüğe gidip işlemlerinizi tamamlayın.

ŞAHIS ADINA GELEN GÜMRÜKLÜ PAKETİ GÜMRÜK MÜŞAVİRİ İLE NASIL TESLİM ALIRIM?

Öncelikle çok önemli bir konu var. Gümrük müşaviri ile kesinlikle mütabık kalmanız gereken “ŞAHIS ADINA GELEN VE GÜMRÜĞE TABİ OLAN MALIN İŞLEMİNİ YAPACAK MI?” Gümrük müşavirliği firmaları, genelde şahıs adına gelen gümrüklü mallara işlem yapmadıklarını belirtiyorlar. Sebebini araştırmadım fakat sanırım malın devamı olmayacak tek parça için muhattab olmak istemiyorlar diye düşündüm.

Eğer bu madde tamamsa ve müşavir ile anlaştıysanız, masraflar aşağı/yukarı şöyle;

 • 150 – 180 TL arası vekalet ücreti
 • 250 – 450 TL arası komisyon bedeli
 • 235 – 250 TL arası ordino ücreti
 • 200 – 285 TL arası ardiye ücreti
 • Malın kıymetine göre gümrükte ödenecek vergiler.

Yani en düşük 835 TL gözden çıkarılması gereken rakam var. Şimdi ticari amaçla bir ürün getirmediyseniz zaten bunlar karşınıza çıkmaz. Ama gümrük muayene memurlarını saf falan sanıpta nasılsa anlamazlar pakette bana gelir diye düşündüyseniz, yanıldınız ve işte böyle bir tablo ortaya çıktı. Seçim sizin…

ŞAHIS ADINA GELEN GÜMRÜKLÜ GÖNDERİYİ KENDİNİZ NASIL TESLİM ALIRSINIZ?

Paket zaten sizin adınıza kargolanmıştı. Normal şartlarda da adresinize teslim edilmesi gerekiyordu. Fakat gümrüğe tabi olduğu için gelmedi ve gümrüklü sahada bekliyor. Şimdi bu işleme başlamak için, DHL, UPS, TNT artık hangisiyle geldiyse bu 3 harfliler ORDİNO ücreti adı altında bir hizmet faturası kesiyorlar.

ORDİNO NEDİR? ORDİNO ÜCRETİ NEKADAR? ORDİNO OLMADAN İŞLEM YAPILAMAZ MI? gibi onlarca soruyu google dan aramışsınızdır. Fakat kaçışı yok. Çünkü 3 harfliler ve ardiyeler anlaşmalı olduğundan illaki ORDİNO’nun aslını istiyorlar.

ORDİNO NEDİR? : Ordino aslında 2 parça evraktır. Ürünün faturası ve ürünün kargo fişi. Bunlar zaten her durumda size teslim edilmesi gereken belgeler olmasına karşın ne yazık ki 3 harfliler tarafından güzel bir uygulama ile gelir kaynağı olmuştur. İllaki onların mantıklı bir açıklamaları vardır bunun için ama yapılan açıklamalar beni tatmin etmedi BİMER’ e başvurdum. Sonucu da buradan paylaşırım.

ORDİNO ÜCRETİ NE KADARDIR : 235 TL’ dir. (26/02/2017)

SÖZLÜ BEYAN NEDİR? GÜMRÜKTE SÖZLÜ BEYAN İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Ordino ücretini ilgili kargo firmasına ödedikten sonra size verdikleri evraklar ile, bulunduğunuz şehirdeki havalimanı gümrüğüne gidiyorsunuz. İlginç bir şekilde -belkide ilginç değildir, memurlar artık böyledir- memurlar sürekli yardımcı oluyorlar. Hemde gayet sevecen bir tavırla… Öncelikle ordino evrakları ile “MUAYENE KURULU” na şifaen başvuruyorsunuz. Aslında danışıyorsunuz denmeli. Burada danıştığınız konu hiiiç geçici şifreydi, gümrük beyannamesiydi vs. uğraşmadan “SÖZLÜ BEYANINIZLA” gümrüklü sahadan paketinizi alıp-alamayacağınızdır.

Muayene kurulu, gümrük muayene memuruna danışarak sizin paketinizin sözlü beyanla teslim edilip edilemeyeceğine dair sözlü bir onay veriyor ya da vermiyor. Asıl iş muayene kurulu diye tabir edilen ekipte yani.

SÖZLÜ BEYAN KRİTERLERİ NELERDİR?

Ürünün faturasındaki bedeli – Eğer bedel 30 dolar üzerindeyse kimseyi boşuna yormayın, gidip geçici şifrenizi nasıl alabileceğinizi öğrenin.
Ürünün faturasındaki adeti  –  Bu kesin bir kriterdir. Fakat bu adet 50 bile olsa, mantıklı bir açıklamanız ya da ticari olmadığını kanıtlayacak bir resmi belgeniz (öğrenci projesinde kullanılacağına dair içerisinde konşimento numarası bulunan kayıt no ve tarihli kaşeli*imzalı belge gibi) varsa o zaman bu kriteri de aşabiliyorsunuz.
Bence en önemli kriter ise, beşeri münasebetlerinizdir. Çünkü siz belgenin kralını getirseniz de gümrük muayene memuru bu ticaridir diye takdir ederse işlem bitmiştir, beyannameyi açarsınız. Vergisi, cezası, ordinosu, ardiyesi vs.

Evet kriterleri aştınız ve muayene kurulu “SÖZLÜ BEYANLA TESLİM EDİLMESİ UYGUNDUR” dedi. Zaten ne yapmanız gerektiğini söylüyorlar fakat yine de siz öncelikle “YOLCU HİZMETLERİ” departmanına gidip, dilekçenizi yazıyorsunuz. Bu yazıyı sabırla okuduğunuz için aşağıdaki butonlara tıklayarak indirme önceliğine sahipsiniz tabii ki…


 

 

 

 

 

Dilekçeyi yazdıktan sonra zımbalamayın, zımba varsa sökün, zira gümrük evrak kayıt bölümünde evraklar dijital ortama aktarılıyor. Tarayıcıdan geçiriliyor. Evrak kayıt numarasını aldıktan sonra, ilgili müdür yardımcısına giderek sevk ettiriyorsunuz , sevk gümrük muayene memuruna yapılıyor fakat siz önce tekrar yolcu hizmetlerine giderek sözlü beyan formunuzu dolduruyorsunuz. Sonra da tüm evraklarla gümrük muayene memuruna gidip paketin muayenesini talep ediyorsunuz. Bulunduğunuz yere göre eğer paketinizin ardiyesi yakınsa size sen git kayıt numarası al ben 5 dakikaya geliyorum diyecektir.

Elinizdeki belgelerle ardiyeye gidiyor ve paketinizin hangi rafta olduğunu gösteren bir kağıt alıp ardiye dışında gümrük muayene memurunu bekliyorsunuz. Gümrük muayene memuru gelip paketinizi sizinle birlikte açıyor ve ne yapacağınızı neden aldığınızı vs soruyor. Mantıklı yanıtlar verdiyseniz onay veriyor, tekrar masasına gidip, evraklarınızı onaylıyor mührü basıyor ve ardiyeye gidip ürünü teslim alıyorsunuz, diyeceğim fakat henüz bitmedi.

Ordinonun fotokopisi ile birlikte sözlü beyan formununda bir nüshasını yolcu hizmetlerine teslim edip kayıt defterini imzalıyorsunuz. ORDİNO ASLI ve Sözlü beyan formu ile ardiyede hazır bulunan ardiye çıkış gümrük memurunun yanına gidip, işlemlerinizi kontrol ettiriyorsunuz. Burada da memur size farklı sorular sorabilir, işlemleriniz sorunsuz ise bir ardiye çıkış onay belgesi düzenleyerek tüm evraklarınız ile birlikte size teslim ediyor.  Ardiye’ye gidip görevli arkadaşa evrakları teslim ediyorsunuz. Paketiniz dışarı çıkarılıyor fakat teslim alamıyorsunuz. Neden? Çünkü ardiye ücretini yatırmadınız 🙂

ARDİYE ÜCRETİ NEDİR? ARDİYE ÜCRETİ NE KADARDIR?

Ardiye ücreti, gümrüklü sahadaki depoda bekleme ücretidir.
Ardiye ücreti : 250 TL civarında tutacaktır. (27/02/2017)

Paketinizi artık teslim alabilirsiniz!

 

ŞAHIS ADINA GELEN GÜMRÜKLÜ GÖNDERİYİ KENDİNİZ NASIL TESLİM ALIRSINIZ? 

Sorusunun çözümünü adım adım özetleyecek olursak;

 • Ordino ücretini öde, ordinoyu teslim al
 • Gümrük müdürlüğüne git
 • Muayene kurulundan sözlü beyan onayını sözlü olarak al
 • Yolcu hizmletlerinde dilekçe yaz
 • Dilekçe için evrak kayıttan kayıt nosu al
 • Dilekçe ve evrakları ilgili müdür yardımcısına sevk için götür
 • Yolcu hizmetlerinden sözlü beyan formu düzenlettir.
 • Tüm evrakları muayene memuruna götür
 • Ardiyeden kayıt al
 • Muayene işlemini yaptır
 • Muayene memuruna onaylattır
 • Yolcu hizmetlerinde kayıt defterini imzala
 • Yolcu hizmetlerine evrak nüshalarını teslim et
 • Ordino ve sözlü beyan formu ile ardiyedeki memurdan çıkış onay belgesi al
 • Ardiye ücretini öde
 • Paketi teslim al

Sorularınız varsa, yorum bölümünden sorarsanız yanıtlamaya çalışırız.

 

 

View Comments (8)

Toplam 8 Yorum

 1. hakemcem

  6 Mart 2017 at 18:47

  cevap icin tesekkur ederim. Birsey daha danisayim. Adina basvurdugum sahis vefat ettigi icin rizasinı alamayacağım. Bu durumda bu şahıs adına gelen yurtdışı gönderiyi nasıl teslim alabilirim?

  • webzi

   19 Mart 2017 at 17:29

   Başınız sağolsun. Bu konu hakkında hukuki bir bilgiye sahip olmamakla beraber, benzer durumlardan yola çıkarak, vefat eden yakınınızın mirasçısı olduğunuzu gösteren belge ve ölüm ilamı ile birlikte başvuru yaparak çözümleyebilirsiniz.

   Yine belirteyim, bu konuda hiçbir bilgim bulunmuyor. Bir gümrük müşaviri ya da hukuk firması size yardımcı olabilir.

 2. Ahmet

  19 Mart 2017 at 06:13

  Selamlar,
  Yazınız için teşekür ederim. ürün 30 dolar üzerinde ise şifre alın demişsiniz ve o konuyu kapatmışsınız 🙂 Anladığım kadarıyla 30 doları geçince sözlü beyanda bulunamıyoruz. Bu durumda nasıl bir yol izleniyor? (ürün tek adet ve ticari değeri yok)

  • webzi

   19 Mart 2017 at 17:42

   Selamlar, şifre ve gümrük işlemleri bu konudan tamamen bağımsız ele alınması gereken ve bir uzmanla birlikte yapılması daha doğru olacak işlemlerdir. Bu sebeple de sadece böyle bir şifrenin varlığına değinip geçtik. Ürünün ticari değeri olup olmadığına ne yazık ki siz ya da ben değil, gümrük muayene memuru karar veriyor. Basit bir örnek ile açıklamaya çalışayım. Marka ve model olarak bilmediğim bir fırın için dijital gösterge ve ayar paneli siparişi verilmiş. Fatura bedeli 30 doların altında, fakat gümrük muayene memuru bunun ticari bir mal olduğuna ve fiyatın yanlış olduğuna kanaat getirmiş. Bu arada gümrük muayene memurları tabii ki bütün ürünleri bilmiyor. Fakat google amcayı onlarda keşfetmişler, ürünün üzerindeki bir seri numarasından model numarasından, faturada belirtilen model numarasından vs bir ipucu bulup google araması ile ürünün fiyatını hemen öğreniyorlar. Adet tek ise zaten takılma olasılığını çok düşürmüş oluyorsunuz. Fakat, faturada belirtilen kıymet 30 dolar üzerindeyse ticari değil fakat gümrüğe tabii olarak değerlendiriliyor.

   Asıl sorunuza gelirsek, sizin de en azından teorik olarak bir müşavirlik firmasına danışmanızda fayda var fakat, daha önce Gümrükte kaydınız yoksa, getirdiğiniz ürünün GTIP numarasını öğrenerek, Gümrük Kayıt Formu diye geçen, sizin ve getirdiğiniz ürünün bilgilerinin bulunduğu bir formu doldurarak gidiyorsunuz. Bu belge ekine kimlik fotokopinizi ve ürünün fatura vb bilgilerini ekliyorsunuz. İşlem bu şekilde başlatılıyor. Birden çok sonrası olduğundan dolayı ve ürününüz hakkında hiçbir bilgim olmamasından dolayı en fazla bu kadar yardımcı olabiliyorum. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız belirtin lütfen.

 3. Kasım

  17 Şubat 2018 at 19:24

  Yurtiçinden aldığım bşr elektronik ürün( flash) garanti kapsamında yurtdışına değişime gitti (ups aracılığı ile) fakat dönüşte türkiyede gümrüğe takıldı. ürünün faturası bende bu durumda ne yapmam lazım kargo şirketi ilemi yoksa gümrük ilemi iletişime geçmem lazım
  Bu ara gümrük iletişim numaralarına tlf ile sorunumuzu çözebilirmiyiz

  • webzi

   22 Mayıs 2018 at 14:14

   Hiçbir işleminizi telefonla cozemezsiniz. Sadece bu bilgiyi aktarabilirim.

 4. Efran

  21 Mayıs 2018 at 21:10

  Hocam selamlar dhl vasitasiyla elektrik supurge makinasi aldim. Aldigim fiyatdan vergilendirme yapilmayacgi bilgisini verdiler bende itiraz edince isi yokusu surduler ve urunu teslim etmiyorlar gumruk musaviryle.alicaksin dediler. Urunu teslim.almak.icin nasil birmyol izlemeli TSE belgesi felan istiyorlarmis

 5. webzi

  22 Mayıs 2018 at 14:17

  Emsal ürünle fiyatlandirilacaktir.Urunu teslim etmeme gibi bir şansları yok. Size musavirle almanızı değil, musavirden yardım almanızı onermislerdir yanlış anlaşılma olmuş. Ticari amaçlı olmadığını açıklamak üzere gümrüğe gitmenizi ve işlemleri kendinizin takip edeceginizi tekrar belirtin.

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel

starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017

Reklam

webzi29 Ocak 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Noter işlemleri artık online yapılabilecek.

webzi8 Mart 2016
Carlos Sanchez Ortiz De Salazar

20 yıldır ormanda yaşıyordu.İspanya’da kayboldu. İtalya’da bulundu.

webzi8 Kasım 2015
iphone 6s modellerinde ortaya çıkan kilitlenme, reset ve açılmama problemi donanımsal olabilir

iPhone 6S ve 6S Plusta kilitlenme ve reset sorunu

webzi5 Ekim 2015
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.