Genel

Sağlıklı olmak iyi uyumaktan geçiyor Uyku ve Sağlık

Sağlıklı olmak iyi uyumaktan geçiyor Uyku ve Sağlık

Canlılığın en belirgin özelliklerinden biridir  uyumak… Ömrümüzün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiririz.  Lakin zaman zaman; uykusuzluk ya da aşırı uyku hali sergilediğimiz dönemlerimiz  de olur. Her şey gibi uykunun da dozu vardır mutlaka.
Uyku organizmanın dinlenmesini sağlayan bir hareketsizlik hali olmasının yanında, tüm vücudu yaşama yeniden hazırlayan bir yenilenme dönemidir. Yazının devamı için aşağıya inin…

 

Biyolojik saatin bir gereği olarak, düzenli bir şekilde günlük yaşamın bir parçasını oluşturan uyku, vücutta tam bir restorasyon işlemi gerçekleştirmektedir. Yapılan çalışmalarda derin uykuda, vücutta protein sentezinin, hücre mitozunun ve büyüme hormonu salgılanmasının arttığı, buna karşılık adrenalin ve kortikosteroidler gibi katabolik hormonların salgısının azaldığı gösterilmiştir. Düzenli uyku vücudun performansını artırırken, kronik uykusuzluk işgücünü azaltmakta ve mental yetenekleri kısıtlamaktadır. Uyku döneminde başta merkezi sinir sistemi olmak üzere, solunum, dolaşım ve kas iskelet sistemi gibi, organizmanın büyük bir bölümünün günlük yıpranması tamir edilmektedir. Uykuda bir bozukluk olduğunda tamir edilemeyen sistemler verimsiz çalışmaya başlar.
Sağlıklı insanlarda uyanıklıktan uykuya geçiş, uykunun evreleri ve uyanıklığa dönüş ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uykuda birbirini periyodik olarak izleyen iki değişim dönemi vardır. Bunlar REM ve NonREM ( NREM) dönemleridir (1).
Uyumak üzere gözleri kapamak ile tam uykuya geçmek arasındaki döneme uykuya dalmanın latent dönemi adı verilir. Bu latent dönemden sonra değişim dönemleri başlar.
NREM dönemi 4 evreye ayrılır. Evre 1 ve 2 yüzeyel uyku dönemini, evre 3 ve 4 ise derin uyku dönemini oluşturur. EEG’de yüksek amplitüdlü yavaş dalgalar ve iğcikler gözlenir. Göz hareketleri yoktur, kas tonusu azalmıştır, nabız ve solunum yavaşlamıştır.
REM döneminde ise beyin hiperreaktivite gösterir ; EEG’de uyanıklık ritmine uyan düşük voltajlı karma frekanslı bir trase gözlenir. Göz kaslarında aralıklı bir biçimde hızlı kasılmalar oluşur. Başta boyun kasları olmak üzere çizgili kasların tonusu ileri derecede azalmıştır, nabız hızlanmıştır, solunum hızı ve kan basıncı değişkenlik gösterir. Rüyalar bu dönemde görülür, yada bu dönemde görülen rüyalar uyanınca hatırlanır.
Genellikle uykuya daldıktan sonra yarım saat içinde NREM döneminin en derin basamağı olan dördüncü basamağa girilir. Daha sonra uykunun derinliği azalır ve ilk REM dönemine geçilir. Bu 5-10 dakika devam eder. Bundan sonra NREM ve onu izleyen REM’den oluşan ve 80-100 dakika süren periyodlar uyku sırasında peşpeşe 4-6 kez meydana gelir. REM’in toplam süresi, uykunun toplam süresinin % 20-25′i kadardır.
Uykunun ilk üçte birinde NREM’in derin basamakları egemen durumdadır. Uykunun ortasında ve ikinci yarısında yavaş dalgalı uyku süresi kısalır, REM döneminin süresi ise genellikle uzar. Orta yaşlardan itibaren yavaş dalgalı uyku süresinin toplam uyku süresine oranı giderek azalır.
Normal ritm sağlıklı insanlarda böyle devam ederken, çeşitli nedenlerle ritm değişmeleri gelişebilir. Arousal adı verilen, uyku sırasında daha hafif uyku evresine veya uyanıklık durumuna ani geçişler oluşabilir. Arousal gözlenmesi uykuda apne sendromu tanısı için gerekli kriterlerden birisidir. Apne 10 saniye veya daha fazla süreyle ağız ve burunda hava akımının olmamasıdır. Hastalarda solunum ritm bozukluğu her zaman net bir şekilde

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel

NodeMCU nasıl programlanır

webzi20 Temmuz 2019
nodemcu prototipleme kartı

NodeMCU (Esp82266)

webzi20 Temmuz 2019
Otokar Akrep II elektrikli olarak üretti

Elektrikli zırhlı aracımız Otokar AKREP II

webzi25 Nisan 2019
starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

Reklam

webzi29 Ocak 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.