Webzi.NET / İşin Doğrusu

Menu

Challenger Faciası’ nın ardından. Richard Feynman O-Ring Deneyi

  Richard Phillips Feynman KİMDİR?

O-RING DENEYİNE geçmeden önce bu inanılmaz ve gerçek anlamda bir bilim adamı olan Richard Phillips Feynman’ ın kim olduğunu hatırlayalım ve  o müthiş adamı tekrar anmış olalım

Richard Phillips Feynman (11 Mayıs 1918 – 15 Şubat 1988) 20. asrın en önemli fizikçilerindendir.

Kuantum elektrodinamiği üzerindeki çalışmaları nedeniyle 1965’de Julian Schwinger ve Sin-Itiro Tomonaga ile beraber Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

1918’de ABD’nin New York eyaletinde Queens’teki Far Rockway adlı küçük bir kasabada dünyaya geldi. Henüz 16 yaşındayken türev ve integral hesabını tüm yönleriyle kavradı. 17 yaşında Rockway’den ayrılıp, lisans derecesini yapacağı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’e girdi. Lisans derecesinden sonra ünlü Princeton Üniversitesi’ne kabul edildi. Doktorasını Princeton’dan aldıktan sonra, dekorsal sanatlar öğretmeni Arline Greenbaum ile ailesinin itirazlarına aldırış etmeyerek evlendi.

1942’de ABD’nin savaşa katılmasıyla birlikte, Manhattan Projesi (atom bombası projesi) için çağrıldı. Burada Nazilerden kaçıp A.B.D’ye sığınan, Alman fizikçi Hans Bethe tarafından kuramsal bölümün önderi olarak atandı. Bu görevi aldığında henüz 24 yaşındaydı. Manhattan Projesi’nde Feynman, kritik kütle için gerekli olan uranyum miktarını tespit etmek için çalıştı.

Hipotezini d

enemek için Los Alamos’u havaya uçurmadan birçok deney araçları geliştirdi. Oak Ridge uranyumun parçalanması sırasında güvenlik sorunuyla uğraşırken, Feynman çalışanların ışıma zehirlenmesinden korunması için prosedürler geliştirdi.

Savaş sonrası Bethe’yi takip ederek, Cornell Üniversitesi’ne gitti. Feynman burada atomaltı parçacıkların karmaşık yapısı için basit bir gösterim geliştirdi. Onun bu gösterimi Feynman Çizelgeleri olarak bilinir.
Savaş bittikten sonra, 1965’de Kuantum elektrodinamiğine yaptığı katkılardan dolayı Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger ile birlikte Nobel Ödülüne layık görüldü. 1986’daki Challenger felaketini araştıran Rogers komisyonunda yer aldı.

1988’de Los Angeles’ta öldü.  Ölmeden önce söylediği son sözün “İki defa ölmekten nefret ederdim, çok sıkıcıymış” olduğu rivayet edilir.

 

O-RİNG DENEYİ NEDİR?

Faciadan sorumlu o-ring contasının üreticisi MORTON THIOKOL firmasında çalışan bir mühendis hava sıcaklığının “0″ santigrat altında olduğu durumlarda contaların özelliklerini yitirdiğini önceki uçuşlardan elde ettiği parçalarla belgelemiştir. (okyanusa düşen katı yakıt roketlerinden ilgili parçaları; kullanılmamışları ve normal hava koşullarında kullanılmış olanları ile karşılaştırarak.)

Uçuştan önce NASA yetkililerine durumu bildirerek fırlatmadan önceki gece yaşanan hava koşullarını sunarak fırlatmanın iptalini talep etmiştir. NASA yetkilileri fırlatmayı daha önce de erteledikleri için kamuoyunda itibar kaybetmemek adına fırlatmayı gerçekleştirmede ısrarcıydılar.

73. saniyede o-ring contasının yırtıldığı yerden giriş yapan ısı katı roket motorunun deposuna ulaşarak patlamaya sebep olmuştu. Patlamayı izleyen mühendis bi süre donup kaldı ve kendine geldikten sonra derhal istifa etti.

Faciadan sonra mühendisin tezinin doğruluğunu Richard Feynman tv kameraları önünde yaptığı O-RİNG CONTASI DENEYİ ile herkese ispatladı.
Read more: http://www.webzi.net/challenger-faciasinin-ardindan-saklanan-video-ortaya-cikti.html#ixzz1opNdYXpa

O-RİNG DENEYİ’NİN VİDEOSU

[pro-player width=’530′ height=’400′ autostart=’true’ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=8qAi_9quzUY[/pro-player]

 

Haber Kategorisi:   Genel, Gündem

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.