Genel

13 Aslan Gibi Türk Askerinin ardından Genel Kurmay İdari İnceleme Raporunu bekliyor

13 Aslan Gibi Türk Askerinin ardından Genel Kurmay İdari İnceleme Raporunu bekliyor

 13 Şehit’in ardından cevap bekleyen sorular… Başlıklı yazımızın ardından cevap bekleyen soruların bir kısmına yanıt vermiş olan Genel Kurmay Başkanlığının yanıtları yazının devamındadır.

 

Yanıt verilmiş olan sorular mantıklı yanıtları olan sorular gibi geldi. Okuyup değerlendirmesi size kaldı. Türkiye Cumhuriyeti’ nin en saygın kurumlarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri diğer sorulara da yanıt verecektir diye umuyoruz.

Alıntılanan Metin aynen aşağıdaki gibidir…

 Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında 13 askerimizin şehit edildiği saldırıyla ilgili olarak basında birçok haber yer aldı.
Çatışma yerinde çıkan ve şehit sayısını artıran yangının uçaklardan atılan bombalar nedeniyle çıktığı; yakınlardaki birliklerden yardım gitmediği, özel tim gönderilmediği, birliğin uykusuz ve yorgun olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni(TSK) suçlayan haberlerin yaygınlığı dikkat çekiciydi.

     Klişeleşti
Her PKK saldırısından sonra, şehit askerlerin hakkını koruyormuş havası verilerek, TSK’yı “zayıf, haksız ve hatalı”; buna karşın PKK’yı “güçlü, haklı ve hatasız” gösteren haber ve yorumlar artık klişeleşti; mutat bir propaganda, psikolojik harekât yöntemi oldu. Basın yayın organlarına genel olarak bakıldığında propaganda üstünlüğünün PKK’ya geçtiği dahi söylenebilir. Propaganda desteği bakımından PKK kadar şanslı terör örgütüörneğine herhalde sık rastlanmamıştır.

     Genelkurmay’ın idari incelemesi
Genelkurmay Başkanlığı, 13 askerimizin şehit olduğu saldırı olayıyla ilgili olarak bir idari soruşturma başlatmış durumda.
Silvan saldırısıyla ilgili olarak henüz Genelkurmay’a bu incelemenin sonuçları rapor edilmiş değil. Basında yer alan “rapor”, Genelkurmay’ın bilgisinde bulunmuyor.

Olayın nasıl meydana geldiği idari inceleme sonucunda tüm detaylarıyla rapor edilecek ve olay aydınlatılacak.

     Uçak yoktu
Genelkurmay kaynaklarına, gündeme getirilen iddiaları sordum. Çatışma yerindeki yangının uçaklardan atılan bombalardan çıktığı haberlerinin tamamen gerçek dışı olduğunu belirten askeri yetkililer, şu bilgiyi verdiler:
“Saldırının yaşandığı bölgeden bir tek uçak bile uçmamıştır. Yakın mesafedeki sıcak çatışmalarda zaten uçak kullanılmaz. Bu tür çatışmalarda uçak kullanılması askeri açıdan mantıksızdır. Ancak helikopter kullanılmıştır. Helikopter harekâtı zaten sürekli olarak yapılıyor. Helikopter, takviye birliklerin intikal ettirilmesinde, nokta atışlar yapılmasında ve takipte kullanılır.”

     “Mermi bile yangın çıkarır”
Yangının çıkış nedenine ilişkin iddialara ise şu yanıtı aldım: “Çatışmanın yaşandığı sırada hava sıcaklığı 40 derecenin üzerindeydi. Çatışma yerinde kurumuş insan boyunda otlar vardır. Bu otları bir mermi çekirdeği bile tutuşturabilir ve yangına sebebiyet verebilir. Kaldı ki, teröristlerin Rus tipi alev çıkarma niteliği olan el bombaları kullandıkları doğrudur.”

     “İç Güvenlik Tugayı değildi”
Şehit olan askerler arasında askerlik hizmetini yapan askerler var. Komando tugaylarının tümüyle profesyonel birliklere dönüştürüldüğü açıklanmıştı. Genelkurmay, “Neden birliğin tamamı profesyonel değildi?” sorusuna şu yanıtı veriyor;
“Sözünü ettiğiniz tugaylar iç güvenlik tugaylarıdır. 6 iç güvenlik tugayının 5’i Kara Kuvvetleri, 1’i ise jandarma bünyesindedir. Çatışmaya giden birliğimiz bu tugayların mensupları değildir. Çatışmaya giren birlik jandarma taktik komando alayının birliğidir. Jandarma komando alayında normal askerliğini yapan personelimiz vardır. İfade ettiğim gibi Jandarma Genel Komutanlığıbünyesinde bir profesyonel tugayımız vardır. Bu tugayda da görev alan personel uzmanlardan oluşan profesyonel personeldir. Kırsal kesim, jandarma sorumluluğunda olduğu için jandarma alayından birlikler bu operasyonda görev almışlardır.”

     Yorgundular iddiası
Genelkurmay kaynakları, olayın detayının idari inceleme sonucunda ortaya çıkacağını, diğer iddialarla ilgili şimdilik bilgi sahibi olmadıklarını belirtmekle yetiniyorlar.
Örneğin, “Askerler 3 gündür arazideydi, uykusuzdu, çok yorgundu, çök emri verildi” haberleri gibi. Bu haberlerle verilmek istenen “ihmal” hatta “kasıt var” imaları…
Komuta ihmali veya hatası olup olmadığı da mutlaka yürüyen inceleme sonucunda anlaşılacaktır. Kaldı ki, operasyon ve çatışma koşullarında birliğin güvenliğini sağlama bağlamında hatalar da yapılabilir, eksikler de olabilir.

Ancak insan düşünmeden edemiyor:
Dağda, bayırda gerçek bir operasyonun dönüş yolunda askerlerin yorgun olması, şaşılacak bir durum mudur? Operasyona çıkan asker yorulduğunda; dağda pijamalarını giyip duble yatakta deliksiz bir uyku çekip, ne zaman dinlenip uyanırsa o zaman mı göreve devam eder? Bu operasyon denilen görev kordon boyunda volta atmak gibi bir şey midir? Kalem erbabı, dağdaki komutanlardan daha mı iyi bilir bu işleri?

Click to add a comment

Sizde fikrinizi belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel

starman-tesla-spacex

Uzay otomobili ve starman – Elon Musk içerir

webzi16 Şubat 2018
anadolum portalı zaman aşımı hatası

Açıköğretim üniversitesi portalı ANADOLUM zaman aşımına uğradığınız hatası

webzi25 Kasım 2017
yurtdışından aldığınız ürünler gümrüğe takılırsa ne yapacaksınız nasıl teslim alacaksınız

Şahıs adına gelen gümrüğe tabi kargoyu teslim almak

webzi26 Şubat 2017

Reklam

webzi29 Ocak 2017
whatsapp ekran görüntüsü alındı bildirimi

WhatsApp’tan yepyeni özellik: Ekran görüntüsü alındı bildirimi

webzi29 Ocak 2017
BTK verilerine göre 9 ayda bilinmeyen numara servislerine 53 milyon lira harcadık

Bilinmeyen numaralar servislerine 9 ayda 53 milyon Lira harcadık

webzi18 Aralık 2016

İncir.com battı. İnternetteki saadet zinciri de 15 Temmuz’u bahane etti

webzi9 Eylül 2016

ChargeBox atılan twit ile ücretsiz şarj imkanı sunan cep telefonu şarj istasyonu üretti

webzi30 Temmuz 2016

Alman taksi çağırma uygulaması İstanbul operasyonunu sonlandırdı

webzi28 Mayıs 2016

Korsan yazılıma karşı Adobe süper yazılım geliştirdi

webzi27 Mayıs 2016

Noter işlemleri artık online yapılabilecek.

webzi8 Mart 2016
Carlos Sanchez Ortiz De Salazar

20 yıldır ormanda yaşıyordu.İspanya’da kayboldu. İtalya’da bulundu.

webzi8 Kasım 2015
Güne, gündeme etki eden ya da hiç haberimizin bile olmadığı konuların doğrularını konuşuyoruz. Ters köşe'den değerlendirmeye çalışıyoruz. Webzi.NET, sitesinde yayınlanan tüm makalelerin, hakları ve sorumluluğu Webzi.NET editörlerine aittir.

Tüm hakları Webzi.NET ' e aittir. Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için, info@webzi.net ve 0 850 885 04 56 dan bize ulaşabilirsiniz.